Gelişmeler

Mars'ta Antik Göl Keşfedildi: Yaşam İzleri Aranıyor!

NASA'nın Perseverance keşif aracı ve yörünge uyduları, Mars'ta antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler topladı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars yörüngesindeki uyduları ve yüzeyde araştırma yapan Perseverance keşif aracı, Mars'ta antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler topladı.

NASA'nın internet sitesindeki habere göre, robotik gezicinin bulguları, bilim insanlarının Mars'ın bazı yerlerinin bir zamanlar suyla kaplı olduğunu ve mikrobiyal yaşamı barındırmış olabileceğine ilişkin yaklaşımlarını doğruluyor.

NASA, Kızıl Gezegen'deki 60'tan fazla aday bölgeyi dikkatle inceleyen görev ekibi ve dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının önerileri çerçevesinde, 49 kilometre boyutunda olan ve barındırdığı deltalardan dolayı Jezero Kraterini Perseverance'ın iniş alanı olarak belirledi.

Jezero, 5 yıllık kapsamlı bir çalışmanın ardından seçildi.

Perseverance'ın proje bilimcisi Ken Farley, "Göl potansiyel olarak yaşanabilir bir ortamdır ve delta kayaları antik yaşamın izlerini fosil olarak jeolojik kayıtlara gömmek için harika bir ortamdır" dedi. 

Farley, "Kapsamlı bir araştırmadan sonra, kraterin jeolojik geçmişini bir araya getirdik, göl ve nehir evresini baştan sona haritalandırdık" diye konuştu.

Yağmur Kılıç
Yağmur Kılıç [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar