Gelişmeler

İran-Pakistan gerginliği: Pakistan, İran'da Beluci militanları hedef aldı

İran'ın Pakistan topraklarında düzenlediği saldırıya misilleme olarak Pakistan, İran'da Beluci militanları hedef alan saldırılar düzenledi.

İran'ın Pakistan topraklarında saldırı düzenlemesine "tüm seçenekler masada" yanıtını veren İslamabad, İran'da Beluci militanları hedef alan saldırılar düzenledi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, istihbarata dayalı operasyon kapsamında İran'a yüksek koordineli saldırılar düzenlendiğini ve "çok sayıda teröristin öldürüldüğünü" duyurdu.

Açıklamada, "Pakistan, İran İslam Cumhuriyeti'nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne tam saygı duyuyor. Bugünkü eylemin tek amacı Pakistan'ın yeni güvenliği ve ulusal çıkarını korumaktır. Bunlar çok önemli ve taviz verilemeyecek konular" denildi.

Saldırıların silahlı kuvvetlere ait uçaklar ile gerçekleştirildiğini söyleyen Pakistanlı istihbarat kaynakları, Belucistan bölgesinin bağımsızlığı için savaşan Belucistan Kurtuluş Cephesi (BLF) isimli militan örgüte atıfta bulunarak, "Hedeflenen militanlar BLF hareketi mensupları" dedi.

İran medyası ise birden fazla füzenin Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan vilayetinde bir kasabayı vurarak üç kadın ve dört çocuğun ölümüne yol açtığını bildirdi. Medyada yer alan haberlerde ölenlerin hiçbirinin İranlı olmadığı da belirtildi.

İran'ın Pakistan'dan derhal açıklama istediği haberi de basına yansıdı.

'SONUÇLARI OLACAK' DEMİŞLERDİ

İran Salı günü, Pakistan içerisinde bulunan İsrail ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği militan üslerine saldırmıştı. Tahran, İran'ın güneydoğusundaki Rask kentinde 12 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü saldırıyı üstlenen Ceyşu'l Adl adlı örgütün Pakistan sınırındaki kamplarını hedef aldıklarını açıklamıştı. 

Pakistan ise sivillerin vurulduğunu ve iki çocuğun öldüğünü söyleyerek Tahran için bu eylemin sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu. 

İran'ın hafta başında Irak'ın Erbil kentine ve Suriye'deki IŞİD hedeflerine düzenlediği saldırılar da bölgede büyük gerilime yol açmıştı.

Yağmur Kılıç
Yağmur Kılıç [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar