Gelişmeler

İzmir'e Nakil Gelen 8982 Depremzede Öğrenci Yerleştirildi

Depremzede öğrenciler okullarda Eğitim Öğretimlerine Sağlıklı Bir Şekilde Devam Ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı Psikososyal Koordinasyon Birimi tarafından depremden etkilenen ve doğrudan etkilenmeyen illere yönelik hazırlanan Psikososyal Destek Eylem Planı çerçevesinde rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar tarafından çocuklara destek sağlanıyor.

Bu kapsamda, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de Milli Eğitim Bakanlığının öncülüğünde depremden zarar gören illerden gelen öğrenci ve ailelerine yönelik akademik, sosyal, fiziksel ve psikolojik anlamda faaliyetler gerçekleştiriyor.

Depremden zarar gören illerden gelen öğrencilerin nakil işlemleri devam ediyor, şu ana kadar 8982 öğrencinin nakil işlemi tamamlandı ve farklı okullarda eğitime başladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü oryantasyon sürecini hızlandırmaya yönelik gerçekleştirilen eğitim ve faaliyetler aracılığı ile çocukların ve ailelerin yaralarını sarıyor.

İzmir'de depremzede öğrencilerin oryantasyon sürecini desteklemek, moral ve motivasyonlarını artırmak amacıyla psiko-sosyal destek etkinlikleri düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında öğrencilerin birbirleriyle etkileşimini sağlamak için kahvaltı, sinema gösterimi, akvaryum gezisi, Göztepe futbol maçı katılımları gerçekleştirildi.

Görevli rehber öğretmenler eşliğinde gerçekleştirilen organizasyonlara istekli öğrenciler katıldı. İlkokul ve ortaokul düzeyinde Survivor yarışmaları, ortaokul ve lise düzeylerinde futbol, basketbol, voleybol, tenis müsabakaları, Balçova Terapi Ormanında yürüyüş ve bowling turnuvası planlandı. "Çocuklarımızı Gülümsetmek İçin Varız" atölye ve etkinlikleri kapsamında Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde misafir edilen depremzede öğrenci ve ailelerine yönelik Sasalı Doğal Yaşam Parkı Gezi Etkinliği gerçekleştirdi.

10 çocuk 20 yetişkin olmak üzere toplam 30 misafire gönüllü öğretmenlerin katkılarıyla akademik, sosyal ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirmeye başladı. Akıl Zekâ Oyunları, drama, yoga, zumba, resim atölye çalışmaları ile depremzedelerin moral ve motivasyonlarının yükseltmesi amaçlanıyor.

TCDD Urla, Gümüldür DSİ, Buca Hacı Ahmet Tatari Kyk, Çiğli Cihannuma Kyk, Seferihisar Polis Moral Eğitim Merkezi gibi depremzedelerin misafir edildiği kurumlarda Okul Öncesi sınıflar oluşturuldu ve ders saatleri dışında farklı yaş gruplarındaki öğrencilere yönelik Masal, Drama, Akıl Zekâ Oyunları, sanat atölyeleri ve eğitsel oyunlar gibi atölyeler planlandı.

Eğitim öğretim döneminin sonuna kadar gönüllü öğretmenlerin desteği ile sürdürülecek olan atölyelerde öğrencilerin duygu düzenleme süreçlerinin desteklenmesi hedefleniyor.

"Yaşanan bu tarihsel felakette İzmir Eğitim Ailesi olarak öğrencilerimiz için her türlü fedakarlığı ve gayreti göstermeye devam edeceğiz"

İzmir il milli Eğitim Müdürlüğü Ar- Ge Birimi, Foça Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü anasınıfını ziyaret etti. İlkokul öğrencilerine çocuk kitapları dağıtıldı ve kitapla ilgili bütünleştirilmiş etkinlikler gerçekleştirildi. Çocuk öykü kitabı yazarı Gökçen Eskitekeli çocuklara kitap okudu ve kitaplarını imzalayıp hediye etti.

Buca Hacı Ahmet Tatari Kyk yurdunda kalan 7-15 yaş arası öğrenciler Kemalpaşa'da bulunan Gözlemevine götürüldü. Ar-Ge personelinin de eşlik ettiği Ege Üniversitesi Gözlemevinde güneşi, göktaşını inceleyen çocuklar ardından binanın içini gezdi.

Deprem felaketi sonrası öğrenci, öğretmen ve velilere destek olmak için uzmanların katkıları ile çevrim içi seminer ve konferanslar devam ediyor. "Çocukların Okullardaki Kılavuzları Öğretmenler İçin Yol Haritası", "Deprem Sonrası Öğrencilerimize Yönelik Psikososyal Yaklaşımımız Nasıl Olmalı?", "Afet Sonrası Okulda Ruh Sağlığı" ve "Deprem Sonrası Ailelere Yönelik Psikososyal İlk Yardım" başlıklarıyla gerçekleşen seminer ve konferanslar büyük ilgi gördü ve yeni etkinliklerin planlamaları da yapıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, böylesi acıların tekrar yaşanmamasını temenni etti ve yaralılara acil şifalar, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

İzmir'e şu ana kadar 8982 öğrencinin naklinin yapıldığını ve bu işlemlerin devam ettiğini ifade eden Yentür, "yaşanan bu tarihsel felakette İzmir Eğitim Ailesi olarak nakil gelen öğrencilerimiz için sosyal, kültürel, akademik ve sportif faaliyetler anlamında her türlü fedakarlığı ve gayreti göstermeye devam edeceğiz " dedi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar