Gelişmeler

21 Yılda Batman'a 11 Milyarlık Yatırım: 138 Bin Dekar Arazi Sulamaya Açıldı, Taşkın Riski Azaldı!

Batman'a müjdeler yağdı! Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda kente 11 milyar 524 milyon lira yatırım yapıldığını açıkladı.

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Batman’a 11 milyar 524 milyon lira değerinde yatırım yapıldığını açıkladı.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Batman’a yapılan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Son 21 yılda 138 bin dekar arazinin tarımsal sulamaya açıldığını belirten Balta, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Batman’a inşa ettiğimiz 6 sulama tesisi ile 138 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Batmanlıların emekleriyle can bulan bereketli Güneydoğu toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye tarımına destek vermeye devam ediyor. Batman’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda 39 adet tesis ile 11 milyar 524 milyon lira yatırım yaptık” dedi.

‘695 DEKAR ARAZİNİN TAŞKON KONTROLÜ SAĞLANDI’

Yatırımların süreceğini belirten Balta, “Kente kazandırdığımız Batman Barajı 400 bin dekar araziyi sulamaya sağlayacak suyun depolamasını sağlıyor aynı zamanda da kentin enerji üretimine fayda sağlıyor. Ayrıca; Batman’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 27 adet taşkın koruma tesisi ile Batman şehir merkezi, 36 adet yerleşim yeri ve 695 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Batmanlılardan, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle ‘Türkiye Yüzyılı’ idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Kılıç
Yağmur Kılıç [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar