Gelişmeler

Gaziemir Belediyesi, İşçilerine Zam Yaptı

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, belediyede çalışan işçilerin maaşlarına ortalama yüzde 40 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Gaziemir Belediyesi işçilerine yapılacak zam konusunda DİSK Genel İş Sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Arda, toplantıda işçileri mağdur etmeyecek şekilde planladıkları zam oranlarını sendika yöneticileri ile değerlendirdi. Toplantının ardından İzmir’de ilk kez bir belediyede örgütlü sendika olan DİSK Genel İş Sendikası ile ek protokol yapılarak belediyede çalışan işçilerin maaşlarına 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere ortalama yüzde 40 oranında iyileştirme yapıldığı açıklandı.

“Krizin faturası emekçiye kesiliyor”

Türkiye’nin ekonomik anlamda yaşadığı krizin ardından emekçilerin maaşlarının çok düşük kaldığını, AKP iktidarının temel yaşam ürünlerine uyguladığı zamlardan sonra belediyede çalışan işçilerin maaşlarında iyileştirme yapma kararı aldıklarını belirten Başkan Arda, “Türkiye ekonomik anlamda yönetilmiyor adeta savruluyor. Krizin faturası emekçiye kesiliyor. Her geçen gün yapılan zamlar ile ülke olarak fakirleşiyoruz. Çarşı pazardan akaryakıta, et,  süt, ekmekten yani temel gıdadan vergilere kadar her alanda yükselen fiyatlar karşısında Türk halkı ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu gidişat karşısında bile 4,5 yılda aldığımız güçlü ekonomik tedbirler ile ayakta duran bir belediye yaratmayı başardık."

"Belediye emekçilerimizi de bu ağır zamlar karşısında güçlendirmek için çalışmalar yürüttük. Onların yanında olmayı kendimize bir görev edindik. Geçen yıl işçi sendikası ile toplu sözleşmeye imza atarken, ‘İşçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğim’ demiştim. Sözümüzde durarak işçilerimizin maaşlarında iyileştirme konusunda İzmir’de ilk defa belediyemizde örgütlü sendika olan DİSK Genel İş Sendikası ile ek protokol imzalayarak işçilerimizin maaşlarına ortalama yüzde 40 oranında zam yapma kararı aldık. 1Temmuz 2023’ten itibaren geçerli olacak zamlı maaşlar, 10 Ağustos’ta çalışanlarımızın hesabına yatacak. Tüm emekçi kardeşlerime hayırlı olsun” dedi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar