Gelişmeler

“Geleceğin Şehirleri” buluşmasında dirençli kentler konuşulacak

Geleceğin Şehirleri” buluşması, 16 Mart yapılacak. Dünyanın dört bir yanından akademisyen, bilim insanı ve uzman İzmir’de buluşacak.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri olan “Geleceğin Şehirleri” buluşması, 16 Mart’ta İzmir’de dünyanın dört bir yanından akademisyen, bilim insanı ve uzmanı bir araya getiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ve İzmir Planlama Ajansı koordinasyonuyla yapılacak “Geleceğin Şehirleri” toplantısına 10 farklı ülkeden toplam 16 akademisyen, mimar, peyzaj mimarı, şehir planlamacı ve sosyolog katılacak.

Geleceğin şehirleri döngüsel kültüre tasarlanacak

2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 68'inin kentlerde yaşaması bekleniyor. Gezegenimizin geleceğini belirleyecek şehirlerin tasarımları, nüfus yoğunluğu ve yaşadığımız afetlerin önlenebilir olması açısından büyük önem taşıyor.
“Geleceğin Şehirleri” buluşması, dirençli şehirler tasarlamak ve şehirleri döngüsel kültür prensibiyle birer ekosistem hâline getirmenin ayrıntılarını odağına alacak.

10 farklı ülkeden katılımcı bulunacak

“Geleceğin Şehirleri” buluşmasının açılışını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yapacak. Ardından Başkan Danışmanı Dr. Güven Eken, “Şehirleri Döngüsel Ekosistemler Olarak Düşünmek” adlı sunumunu yapacak.

Buluşmaya Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Sinan Türkyılmaz, Bilkent Üniversitesi’nden mimar Dr. Bülent Batuman, Boğaziçi Üniversitesi’nden sosyolog Prof. Dr. Çağlar Keyder, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) peyzaj mimarı Doç. Dr. Ebru Erbas Gürler, mimar Han Tümertekin, mimar Hiroyuki Unemori, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden (İYTE) şehir planlamacı Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Bilkent Üniversitesi’nden peyzaj mimarı Dr. Kumru Arapgirlioğlu katılacak.

Mimar Hsieh Ying Chun, Şehirler ve Bölgeler Süpervizörü Leonora Grcheva, mimar National Park City London’dan mimar Mark Cridge, Architect, İTÜ’den peyzaj mimarı Dr. Meltem Erdem Kaya, Virginia Üniversitesi’nden şehir planlamacı Prof. Dr. Timothy Beatley, Turenscape & Peking Üniversitesi’nden peyzaj mimarı Yu Kongjian, Amsterdam Üniversitesi’nden ekonomist Prof. Dr. William Van Winden ise buluşmaya çevrimiçi olarak katılım gösterecek

Kongre 15 Mart’ta başladı

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15 Mart’ta başladı. Sivil, şeffaf ve tümüyle katılımcı bir girişim olan kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Kongreye katılım mobil uygulama üzerinden İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne katılım “İktisat Kongresi” mobil uygulamasından sağlanabiliyor. Ana oturumlar için ilgili güne kayıt yaptırmak ve verilen karekodu etkinlik alanında göstermek yeterli oluyor.
Kongrenin tamamı İzmirTube YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Kongrenin sekreteryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. Kongre programı ve diğer tüm detaylar için iktisatkongresi.org ziyaret edilebilir.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar