Gelişmeler

İzmir Metro Çalışanları Anlaşma Sağlanmazsa Greve Gidecek!

Büyükşehir şirketi Metro A.Ş’de 625 çalışanı ilgilendiren TİS süreci çıkmaza girince sendika 31 Temmuz günü greve çıkılacağını duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro A.Ş. ile işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçilerin örgütlü Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında gerçekleştirilen 10’uncu dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerindeki kriz sürüyor. 

Son olarak 18 Temmuz'da bir araya gelen tarafların görüşmesinde yine uzlaşı sağlanamamış ve sendika istenilen şartlar sağlanmazsa 31 Temmuz günü saat 05.00 itibariyle 625 metro ve tramvay işçisinin greve çıkacağını duyurmuştu. 

Sendikanın açıkladığı grev tarihine 1 hafta kala İzmir ulaşımının can damarlarının devre dışı kalıp kalmayacağı merak konusu olurken süreçte kilit rol oynayacak zirvenin tarihi belli oldu. Buna göre İşçi örgütü Demiryol-İş Sendikası ile işveren sendikası SODEM-SEN temsicileri 26 Temmuz Çarşamba günü Metro A.Ş’nin Halkapınar’daki Genel Müdürlük binasında saat 14:00’da bir araya gelecek. 

MASADA O 11 MADDE! 

Taraflar arasında henüz 11 maddede anlaşma sağlanamadı. Bunlardan 7 tanesi ücretle ilgili maddelerden oluşurken geri kalan 4’ünü idari maddeler oluşturuyor. Uzlaşılamayan maddelerde ortak yol bulunursa imzalar atılacak, Çarşamba günkü toplantıda da uzlaşma zemini oluşmazsa 31 Temmuz sabah saatlerine kadar görüşme trafiğinin devam etmesi bekleniyor. 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar