Gelişmeler

MÜSİAD İzmir Başkanı Temur Uyardı: "Orta ve Uzun Vadeli Yatırımlara Odaklanılmalı"

MÜSİAD İzmir Başkanı Gökhan Temur, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkarılmasıyla birlikte "sıcak para" girişlerinde artış beklendiğini söyledi.

MÜSİAD İzmir Başkanı Gökhan Temur, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkarılmasıyla "sıcak para" girişinde artışların gözlenebileceğini belirterek, "Sıcak para giriş-çıkışlarının riskleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı. 

TÜRKİYE YENİDEN GÜVENLİ LİMAN 

MÜSİAD olarak görüşümüz orta ve uzun vadeli portföy yatırımları ve doğrudan yatırımların artırılmasına odaklanılması gerektiği yönündedir." ifadelerini kullandı.

Temur, yaptığı açıklamada, gerek FATF'ın Türkiye'yi gri listeden çıkarmasını içeren  kararı gerekse son bir yıllık dönemde CDS risk priminde gözlenen gerileme ve kredi derecelendirme kuruluşlarının yukarı yönlü revizyonlarının Türkiye'yi yatırımlarda yeniden güvenli liman haline getirdiğini/getireceğini vurguladı.

MÜSİAD İzmir Başkanı Temur,

"Sıcak para girişinde gözlenecek muhtemel artışlar döviz kuru üzerindeki baskıyı azaltarak iç piyasanın canlı görünümüne destek olacaktır. Sıcak para giriş-çıkışlarının olağanüstü ve öngörülemeyen bir şekilde ve hızda gerçekleşebilmesine yönelik riskleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı. 

MÜSİAD olarak görüşümüz orta ve uzun vadeli portföy yatırımları ve doğrudan yatırımların artırılmasına odaklanılması gerektiği yönündedir.

Zira geçmiş tecrübelerimiz göstermektedir ki kısa vadeli sermaye girişleri piyasaları anlık bir şekilde rahatlatmakta ve kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Buna karşın hızlı ve engellenemeyen sermaye çıkışları, piyasalar üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. 

SICAK PARA GİRİŞİ ARTACAK

Bu bağlamda MÜSİAD olarak görüşümüz, cari açığın finansmanında sıcak para girişinin yoğunluğunun azaltılması, orta ve uzun vadeli portföy yatırımları ve doğrudan yatırımların artırılmasına odaklanılması gerektiği yönündedir. 

Bu noktada ekonomi yönetimi tarafından oluşturulacak politikaların uzun vadeli etkinliğine sahip olması gerektiğini ifade ediyor, Türkiye ekonomisinde üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin devam edeceğine olan inancımızı yineliyoruz."
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar