Gelişmeler

İzmir Büyükşehir'in Tartışmalı Mezarlık Yeri Belli Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama'da yeni mezarlık planlarını askıya çıkardı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bergama’da yeni mezarlık alanı planlarını askıya çıkardı.Kentte mezarlık alanlarının yetersizliği sık sık gündeme gelirken konu Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti arasında tartışmalara neden olmuştu. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hükümetin İzmir’e mezarlık tahsisi konusunda zorluk çıkardığını aktarırken, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı konu ile ilgili basın açıklaması düzenleyerek Soyer’e yanıt vermişti.

Tartışmaların gölgesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Bergama’nın Alhatlı Mahallesi’ndeki parselin bir kısmına yönelik ‘mezarlık alanı’ amaçlı nazım ve uygulama imar planlarını askıya çıkardı.

Alhatlı Mahallesi’nde Bergama Belediyesi adına kayıtlı bulunan ve fıstık çamlığı vasıflı taşınmaz için 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı hazırlanarak askıya çıkarıldı.

Plan raporunda gerekçe olarak bölgedeki mevcut mezarlıkların defin kapasitesinin Bergama Belediyesi’ne ait 19203.55 metrekarelik parselin 3900 metrekaresi mezarlık alanı olarak planlandı.

Söz konusu parsel yürürlükteki İzmir-Manisa Planlama Bölgesi Planı’nda ‘Orman Alanı’nda kalıyor.Planlama dair Bergama Belediyesi ise olumlu görüş vererek mezarlık alanı olarak planlanmasında bir sakınca olmadığını belirtti. İl Hıfzıssıhha Kurulu’da planlama alanına en yakın konutların 100 metre mesafede bulunması ve diğer kurum görüşlerinin olumlu olması nedeniyle planlamanın gerçekleşmesine karar verdi. 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar