Gelişmeler

Karabağlar Belediyesi muhtar toplantıları başladı

Başkan Selvitopu: Üzerimize düşen görevi yapıyoruz

Başkan Selvitopu: Üzerimize düşen görevi yapıyoruz

Karabağlar Belediyesi'nin, mahallelerin sorunlarını belirlemek ve bunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlediği bölgesel muhtar toplantılarının 2023 bölümü başladı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, başkan yardımcıları ve müdürler; 58 mahalle muhtarıyla 3 aşamada gerçekleştirilecek toplantılarda bir araya geliyor ve yapılması gereken çalışmaları değerlendiriyor.

2023 yılının ilk toplantısında 19 mahalle muhtarıyla buluşan Başkan Selvitopu, ülkemizin acılı bir dönemden geçtiğini hatırlatarak, deprem ve sel felaketlerinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Afetlere hazırlıklı olmanın önemine dikkat çeken Başkan Selvitopu, “Kısa, orta ve uzun vadede yapılması; asla ihmal edilmemesi gereken çalışmalar var. Çünkü afetlerin ne zaman olacağı bilinemez” dedi.

Onay bekleniyor

Başkan Selvitopu, göreve geldikleri günden bu yana kentin planlanmasına özel önem verdiklerini ve Karabağlar’ın 2700 hektarlık yerleşim alanının 2000 hektarında gerekli planlamaları tamamladıklarını bildirdi. Kalan alanlardan 540 hektarda tüm yetkinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda olduğunu belirten Başkan Selvitopu, şunları söyledi:

Bakanlığın bize kısmi yetki verdiği Osman Aksüner, Aşık Veysel ve Aydın mahallerimizi kapsayan 110 hektarlık alanla ilgili de planlama çalışmalarını yaptık. 2018 yılından beri onay bekliyoruz. Zaman zaman kentsel dönüşümle ilgili eleştiriliyoruz ama bu onaylar çok uzun zaman alıyor. 540 hektarla ilgili tüm yetki ve sorumluluk bakanlıkta. Son olarak 1/5000’lik plan hazırladılar. Biz de çekincelerimizi kendilerine bildirdik."

"Sonuçlanmasını bekliyoruz. Kentsel dönüşümlerin sağlıklı yapılması için zamanın çok iyi değerlendirilmesi ve mutlaka yerel yönetimlerin yetkilendirilmesi gerekiyor. Bakanlık da zaten yetkisi kapsamında istediği anda denetim yapabilir. Çünkü biz neyi ne zaman yapabileceğimizi en iyi bilen kurumlarız. Artık daha fazla zaman yitirilmemeli ve bu konuya siyaset üstü bakılmalı.”

Dijital Arşiv’in önemi

Karabağlar Belediyesi’nin yaşama geçirdiği Dijital Arşiv Sistemi’nin önemine dikkat çeken Başkan Selvitopu, artık ilçe sınırlarındaki her türlü parsel, bina ve bağımsız bölüm bilgilerine dijital ortamda ulaşılabildiğini vurguladı. Yakında yapıların durumlarıyla ilgili envanter çalışmasına başlanacağı da belirten Başkan Selvitopu, , “Oradan gelecek bilgileri de Dijital Arşiv Sistemi’nin üzerine koyacağız. Bu çalışmalarımızın temelinde sağlıklı, güvenli, afetlere dayanıklı kent yaratma hedefimiz var. Karabağlar Belediyesi olarak kentimizin düzenli dokuya kavuşması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Muhtarlar taleplerini iletti

Daha sonra muhtarlar söz alarak, mahallelerindeki sorunları, talepleri ve görüşlerini aktardılar. Bölgesel toplantıların ilkine, Karabağlar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır'la meclis üyeleri Mustafa Şafak Baran, Ahmet Davulcu ve Servinaz Ömür katıldı.

Toplantıda Adnan Süvari Mahalle Muhtarı Harun Özbilmez, Arap Hasan Mahalle Muhtarı Hülya Torun, Bahar Mahalle Muhtarı Ahmet Cankurtaran, Fahrettin Altay Muhtarı İkbal Kaytancılar, Bahçelievler Muhtarı Mehmet Kösen, Üçkuyular Mahalle Muhtarı Mualla Candaş, Esentepe Mahalle Muhtarı Şenay Cengiz, Basın Sitesi Mahalle Muhtarı Berna Soykan, Muammer Akar Sıtkı Kuzu, General Kazım Özalp Mahalle Muhtarı Niyazi Akgün, Reis Muhtarı Ali Şen, Poligon Muhtarı Tarık Gavas, Esenlik Mahalle Muhtarı Zakir Çin, Şehitler Mahalle Muhtarı Ömer İlhan, Doğanay Mahalle Muhtarı Halil Şenkuz, Metin Oktay Mahalle Muhtarı Şahin Demir, Vatan Mahalle Muhtarı Temel Doğru, Esenyalı Mahalle Muhtarı Ali Rıza Üner ve Maliyeciler Mahalle Muhtarı Sadet Kaya yer aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar