Gelişmeler

Konut kredisi faizi yükselince olanlar oldu! Artık yüksek maaşlı dışında kimse kredi alamayacak

Konut kredileri için dev bir faiz artışına gidildi. Bu artışın ardından konut kredisi almak isteyen kişinin bu borcu ödeyebilmesi için ise oldukça yüksek maaşlar alması gerekecek.

Konut kredileri için dev bir faiz artışına gidildi. Bu artışın ardından konut kredisi almak isteyen kişinin bu borcu ödeyebilmesi için ise oldukça yüksek maaşlar alması gerekecek. Artık bankalar 40 bin TL maaş altına konut kredisi vermeyecek denildi.

Merkez bankasının faiz arttırımının ardından konut kredileri de yükselişe geçti. Bankalar artık kredi verirken hem yüksek faiz talep edecek hem de her önüne gelen konut kredisi vermeyecek. Bu durumda 40 bin TL altı maaş altında alana konut kredisi hayal olacak gibi görünüyor. Yüksek faizler nedeni ile krediyi alanlar da ödemekte zorluk çekecek. Şimdi haberimizde faiz artırımı ve kredi detayları hakkında merak edilen her şey sizlerle olacak. 

Konut kredisinde faiz artırımı ne kadar oldu?

Merkez Bankası’nın faiz artırımı konut kredisini de yüksek oranda etkiledi. Konut kredisi almak isteyenler için bu durum oldukça zorlaştı. Faizler son 5 yılın en yüksek seviyesini görerek rekora imza attı. Bu durumun ardından piyasada da yüzde 30’luk daralma olabilir denildi. Bankalar ise yüksek faizler ile konut kredisi almak isteyen müşterileri için kriterlerini de yeniden güncelledi. Bazı bankalar ise oldukça seçici davranarak 40 bin TL ve üzerinde maaş alan vatandaşlar için konut kredisi vereceğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından bazı bankalar ise hem gelir düzeyi yüksek kişileri tercih ederken hem de beyaz yakalı olma şartı aradı. Kredi puanı yüksek olan kişilerin de düzenli ödeme yapabileceği ön görülerek en çok tercih edilen kişiler arasında yer alması sağlanıyor. Bu durumlar konut pazarının yüzde 30’luk daralabileceği ön görülüyor. Bu konuda yapılan açıklama ise “şu anda inşaat firmaları ve tüketiciler kredi erişiminde sıkıntılar yaşıyor. Bu durum da satışları etkiliyor böyle devam ederse yıl sonuna kadar yüzde 30’luk daralma kaçınılmaz olur” şeklinde geldi.

İpotekli satışlar için de gerileme başladı

BDDK tarafından şubat ayı düzenlemesine bakılarak ekspertiz değeri 5 milyon ile 10 milyon TL arasında bulunan sıfır konutlar için yüzde 70 ile 80 arasında kredi kullanma imkanının söz konusu olduğu ortaya çıktı. Fakat buna karşın çoğu banka 250 bin TL üst limitte kredi kullandırırken bazı bankalar da en fazla 3 milyon TL ye kadar kredi veriyor. Bu konuda da 3 milyon liralık bir kredinin faizi 2,90 olarak 120 aya bölündüğünde krediyi alan kişi bunun geri ödemesini 10 milyon 810 bin lira olarak geri ödeyecek.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar