Gelişmeler

Prof. Dr. Naci Görür'den Depremlerle İlgili Çarpıcı Uyarılar! Hangi İller Risk Altında? Ne Gibi Önlemler Alınmalı?

Prof. Dr. Naci Görür, son günlerde oldukça fazla sayıda deprem meydana gelen, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana gibi iller ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür, son günlerde oldukça fazla sayıda deprem meydana gelen, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana gibi iller ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaparak yetkililere ve kamuoyuna duyuru yaptı.…
Yapmış olduğu tahminlerle dikkatleri üzerine çeken Prof. Dr. Naci Görür, Ecemiş fayının baskı altında olduğuna dikkat çekerek, uyarıların dikkat alınması gerektiğini vurguladı. Depremlerin daha göreceli olarak artış yaşayabileceğini ifade eden, Naci Görür’ün son depremler ve oluşabilecek depremler ile ilgili açıklamaları haberimizin devamında sizlerle.. 

Naci Görür, levha hareketleri ile ilgili açıklama yaptı!

Kendi sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi;

6 Şubat depremleri ile ilgili açıklama yapan Görür, Kahramanmaraş, çevresine yakın bölgelerde bulunan bazı faylarda hareketlenmeler olursa şaşırmam dediğine dikkat çekti. Bu bölgelerde yüzde yüz deprem olacak demediğini ifade ederek, son günlerde meydana gelen özellikle, Malatya, Diyarbakır, Bingöl, Adana, vb. Depremlerin 6 Şubat meydana gelen hareketlenmeler olduğunu vurguladı.

Ecemiş fayı ve Sarız Fayına yakın olan ili uyardı!

Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri ile ilgili daha önce yapmış olduğu açıklama ile ilgili gelen tepkilere karşılık olarak Kayseri ilinde aktif bir durumda olan Ecemiş Fay zonunun olduğunu ve yakınında ise Sarız Fay zonu olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle kendisine gelen tepkilerin yanlış olduğunu vurguladı. Ecemiş fayının yavaş da olsa stres biriktiğini dile getiren Görür, Ecemiş fayının şu ana kadar hangi bölümünde ne kadar stres biriktirdiğini bilemeyiz diyerek ifadesine şu şekilde devam etti;

Ecemiş fayının stres altında olduğunu dile getiren Görür, 6 Şubat depremlerinden sonra stres alanında değişkenlikler olabileceğine dikkat çekerek, olmuş olabilir. Ecemiş fayının tekerrür periyodunu da yeterince bilindiğini vurgulayarak bize bir şey olmaz diyenlere ve risk yok diyenlere bunun yanlış olduğunu belirtti. Aktif fay üstünde olan yerleşim yerlerinde bulunan yöneticilere seslenerek, aktif fay üstünde olan yerleşim yerleri ile ilgili gerekli çalışmaların yapılmasını ve beraberinde tüm önlemleri alınması gerektiğinin öneminden bahsetti. 

Naci Görür, deprem ne zaman olurunun yanıtının verilmeyeceğini ifade ederek, bugün olmazsa yarın ya da diğer gün ne zaman olacağı önemli değil. O gün geldiğinde o felaketi yaşayacak insanlar bizim insanımız, bunun için de deprem ile ilgili önlemlerin alınması gerektiğini, deprem yarın olacakmış gibi kenti depreme dirençli hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar