Gelişmeler

Atanamayan Uzmanlar Derneği, Meclis'te Mücadelesini Sürdürüyor

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER), hak kazandıkları halde kamu kurum ve kuruluşlarına atanamadıkları gerekçesiyle Meclis'te mücadelelerini sürdürüyor.

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER), Meclis görüşmelerine devam ediyor.

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) yöneticileri, hak kazandıkları halde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamadıklarını belirterek, haklarını aramayı çeşitli platformlarda sürdürüyorlar.

Haber sitemize yapılan açıklama yapan ATAUZDER yöneticileri; son olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde AK Parti ve MHP’li bazı milletvekillerini ziyaret ettiklerini belirterek, destek sözü aldıkları milletvekillerine teşekkür ettiler.

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER), hak kazandıkları halde kamu kurum ve kuruluşlarına atanamadıkları gerekçesiyle Meclis'te mücadelelerini sürdürüyor.

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir.

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında;

‘Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir.’ denilmektedir.

Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar, kamu kurum ve kuruluşlarının boş memur kadrolarına atanma hakkına sahiptirler. 2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlar da hak kaybına uğramıştır. Bu, Uzman Çavuşların KAZANILMIŞ HAKLARIDIR. Lakin hak sahibi binlerce Kahraman Uzman Çavuş, kazanılmış hakları olmasına rağmen yıllardır kamuda memurluk kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları, atanma taleplerine ‘Personel alımı yapmıyoruz, atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır vb. şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler.

Yukarıda sözedilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş, Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle KAZANILMIŞ HAKKIMIZ olmasına rağmen ATANAMIYORUZ. Yıllarca bu mağduriyetimiz artarak devam ediyor.

Eski uzman çavuşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına uzun süredir meclis çalışmalarını sürdüren Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli ve yönetim kurulu üyeleri; 

Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Erol Keleş, Ali Kıratlı, Ümmü Gülşen Öztürk,

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi Turan Şahin, MHP Milletvekilleri Fevzi Zırhlıoğlu ve Musa Küçük,

Yeniden Refah Partisi Milletvekili Ali Yüksel vekillerimizin nazik davetleriyle, olumlu ve ılımlı görüşmeler gerçekleştirdik.

Vekillerimiz sorunun çözümü konusunda yardımcı olacaklarını, bunun bir devlet meselesi ve vefa borcu olduğunu, bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

Haklı mücadelemizde sesimizi duyan, bizlere değerli vakitlerini ayırıp bizlerden desteğini esirgemeyen Mehmet Ali Çelebi, Erol Keleş, Ali Kıratlı, Ümmü Gülşen Öztürk  Fevzi Zırhlıoğlu, Turan Şahin, Musa Küçük, Ali Yüksel vekillerimize desteklerinden dolayı eski uzman çavuşlar ve aileleri adına binlerce kez teşekkür ederiz, minneti bir borç biliriz.”

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar