Gelişmeler

Alaçatı'nın Büyüsüne Ulaşmanın En Hızlı Yolları Hangileri? Detaylı Ulaşım Rehberi

Alaçatı, kendine özgü şirin mimarisiyle dikkat çekmeye her sezon olduğu gibi bu sezonda devam ediyor.

Alaçatı, kendine özgü şirin mimarisiyle dikkat çekmeye her sezon olduğu gibi bu sezonda devam ediyor. Her sene yerli yabancı birçok kişiye ev sahipliği yapan Alaçatı’ya karadan olmak üzere, hava ve demiryolundan ulaşım sağlanmaktadır.

İzmir’in ilin en popüler ilçelerin birisi olan Alaçatı, her anlamda kendine büyük hayranlık uyandıran tatil beldeleri arasında. Coğrafi konumu, denizi, kendine has özel mimarisi ile milyonlarca kişi tarafından odak noktası diyebiliriz. ”Peki milyonlarca kişi tarafından odak noktası olan Alaçatı’ya nasıl gidebilirim?” diyorsanız Alaçatı yol rotası işte sizlerle...

Alaçatı konum olarak nerede?

Sahil bölgesi olarak Türkiye’nin hemen hemen en önemli tatil beldelerinden biri olan Alaçatı, içerisinde barındırdığı tarihi ve kültürel mirasıyla ön plana çıkmaktadır. Tarihi ve kültürel mirası ile ön plana çıkan Alaçatı, İzmir’in batısında konumlanmıştır. İzmir’in ilçesi olan Alaçatı, Çeşme’nin bir mahallesi olarak tanımlanmaktadır. 

Alaçatı’ya nasıl gidilir?

Alaçatı’ya şahsi aracılığıyla gitmek isteyen kişiler, İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak, Çeşme’den bir önceki çıkıştan Alaçatı merkeze kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçla Alaçatı’ya seyahat etmek isteyen kişiler, İzmir-Çeşme Otoyolu güzergahı üzerinden Alaçatı çıkışına kadar yaklaşık olarak 1 saat gibi süre zarfında 70 km’lik mesafeyi tamamlayabilir.

Alaçatı’ya hava yoluyla ulaşım sağlamak isteyen kişiler Alaçatı’da havalimanı olmaması nedeniyle, En yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanıdır. İzmir’e ülkenin hemen her yerinde hava yoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Bu nedenle de Alaçatı’ya gitmek için İzmir Adnan Menderes havalimanı tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır. Havalimanına iniş yaptıktan sonra HAVAŞ otobüsleri aracılığıyla Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir-Çeşme Otoyolu’nu güzergahı üzerinden ilk olarak Alaçatı’ya otobüsleriyle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir üzerinden Alaçatı’ya otobüsle gitmek isteyen kişiler seyahat otobüsleri sayesinde ulaşım sağlanmaktadır. İzmir’den Alaçatı’ya otobüsle gitmek isteyen kişiler, yaz döneminde her yarım saatte bir olmak üzere gece yarısına kadar ulaşım hizmeti sağlamaktadır. Kış aylarında ise İzmir’den son sefer 21.30’dadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma hizmeti, otobüs firması aracığıyla, İzmir’den iki ayrı hat üzerinden Alaçatı’ya belediye otobüsü ile ulaşım sağlanmaktadır. İzmir’den Alaçatı’ya gitmek isteyen kişiler, 984 nolu Fahrettin Altay-Urla otobüsünü aracılığıyla, Urla’da geldikten sonra 760 nolu Urla-Çeşme otobüsü ile Alaçatı’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Her iki otobüste kullanacak kişilerin İzmire özel olarak tasarlanmış olan “İzmirim Kart” sahibi olması gerekmektedir. İzmirim Kart ile 984 nolu Fahrettin Altay-Urla otobüslerinde “Gittiğin Kadar Öde sistemi” bulunmaktadır. Otobüse binerken ve inerken İzmirim Kart okutulması talep edilmektedir. .
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar