Gelişmeler

Bizi güneşten koruyan özellikle yaz aylarının en iyi ürünü olan güneş kremleri hakkında doğru sanılan yanlışlar olduğunu biliyor muydunuz?

Yaz aylarının gözbebeği güneş kremi, bizlerin güneşin zararlı ışınlarından korumaya yarıyor. Bu konuda birçok markanın ürünü bulunuyor.

Yaz aylarının gözbebeği güneş kremi, bizlerin güneşin zararlı ışınlarından korumaya yarıyor. Bu konuda birçok markanın ürünü bulunuyor. Ürün çeşitliliği nedeniyle oluşan sorunlar da olsa genel olarak güneş kremleri hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar bulunuyor.

Güneş bazı insanları diğerlerine oranla daha fazla etkiliyor. Güneş yanıkları ise yazın en büyük sorunlarından bir tanesi. Bu sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu güneş kremi kullanmak olarak biliniyor. Fakat güneş kremi hakkında bilinen bazı gerçekler aslında büyük yanlışlara dönüşebiliyor. Şimdi haberimizde sizler için bu doğru bilinen yanlışları listeledik…

Yaz aylarının vazgeçilmezi güneş kremi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Güneş kreminin bizi zararlı ışınlardan koruduğunu hepimiz biliyoruz. Bu konuda yapılan birçok açıklama bulunsa da bazı kişilerin ortaya atmış olduğu fikirler doğrultusunda çoğu vatandaşın aklı karışıyor. Ünlü dermatologlar güneş kremi kullanımının önemli olduğunu her fırsatta vurguluyor. Peki güneş kremi hakkında bildiğimiz doğru sanılan yanlışlar nelerden oluşuyor:

  • Güneş kremleri kanserojen madde içerir iddiaları sosyal medyayı esir almış durumda. Fakat bu konuda dermatolog Hope Mitchell DW, güneş kremleri kanserojen madde içermediğini ve bu konuda güneş kremlerinin kansere yol açtığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını söylüyor. Yani bazı kişiler tarafından bilinen güneş kremleri kanserojen madde içerir gerçeği burada yanlış olduğunu kanıtlıyor.
  • Bazı güneş kremleri sentetik UV filtresi içermektedir. Bu durum da dermatolog Schlossberger tarafından, UV filtresinin hayvanlara zarar verebileceğini söylüyor. Bu filtre hayvanlarda kanserojen olarak kabul edildiği için insanlarda da aynı sonucu verebilir olarak algılansa da güneş kremlerinin insanlarda kanserojen etkisi olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmuyor.
  • Bir diğer iddia ise güneş kreminin d vitamini eksikliğine yol açtığı konusunda. Bu konuda yine dermatologlar tarafından yalanlıyor. Hatta güneş kreminin ciltteki d vitamini üretimini de tetiklediği söyleniyor.
  • Bir diğer yanlış ise siyahilerin ve esmer tenlilerin güneş kremine ihtiyacı olmadığı konusunda. Bu konuda yine tamamen yanlış çünkü her insanın güneşin zararlı etkilerinden korunabilmesi için güneş kremi kullanması gerekiyor.

Her cilt tipi için güneş kreminin önemi

Güneş kremi kullanımı güneşin cildimiz için yaymış olduğu zararlı ışınlardan korunabilmek adına oldukça önemlidir. Bazı açık tenli insanların teni güneş ışınlarına daha dayanıksız olabiliyor. Bu durumda karşılaşılan algı sanki sadece onların güneş kremi kullanmasına yönelik görünse de aslında her cilt tipi için güneş kremi önemini koruyor.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar