Gelişmeler

Çalışanlara nefes aldıracak bir müjde geldi! Vergi indirimi kapıda birçok detay içeriyor

Vergi indiriminin geleceği açıklaması yapılması sonucu çalışanların üstünden bir yük kalktı. Birçok detayı bulunan bu düzenleme beraberinde reformu getirecek. İşte tüm detaylar…

Getirilecek olan vergi düzenlemesi ve indirimi sayesinde birçok alanda vergi indirimi uygulanacak ve çalışanlar büyük rahatlığa erişecektir. Her yönden çalışanlara etkisi olacak bu düzenleme istihdama da oldukça etkisi olacaktır.

Vergi indirimi kapıda

Yapılan açıklama sonucu asgari ücrete düzeyindeki bütün kazançların vergi dışı bırakılmasının ardından ücretten alınan vergi dilimine de indirim gelecek. Bu sağlanacak olan ücretlerin Gelir Vergisi Kanunu'nda bulunan ikinci dilime girmesinin önüne geçilecek. Bu düzenleme ile ücretlerin vergi dilimi değişikliği yüzünden yıl içinde düşmesi yürürlükten kalkacak. Aynı zaman bu yolla vergi diliminin yüzde 15'ten yüzde 10'a kadar indirilmesi de planlananlar arasında yer almaktadır. Bu sayede oluşturulacak ekonominin yol haritası Orta Vadeli Ekonomi Programı'nın önemli düzenlemelerinden birini de istihdam sağlanması planlanmaktadır. Bu düzenlemeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önceliğinde yapılacak çalışma kapsamında yürütülecek. Bu çalışma kapsamında ücretlerin belirlenmesinde ekonomik dengelerin ve işgücü verimliliğindeki gelişmelerin düzenlenmesi ve gözlemlenmesi sağlanması yönünde gelişimler yapılacak. Bu yapılacak olan düzenleme ile İşgücü Piyasası Reformu neticesinde, ücretlerin düşmesine neden olan Gelir Vergisi Kanunu'ndaki ikinci dilime girmesinin önüne geçilecek. Aynı zamanda beraberinde Gelir vergisi diliminin yüzde 15'e sabitlenmesi düzenlemesinde de 1 Ağustos'ta memurlar ile başlayacak toplu sözleşme sürecinin en önemli noktalarındandır.

İstihdam arttırılacak

Bu vergi indirimi reformu ile artık vergi dilimi ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda gelir eşitsizliğine yol açan uygulamalar ortadan kaldırılacak, vergi, sübvansiyonlar ve miras hukuku tekrardan kontrol edilecektir. Bu düzenleme sayesinde birçok şirkete, girişimcilere yönelik kolaylaştırıcı muafiyet, teşvikler ve alt gelirli gruplara yönelik sosyal yardımlar gözden geçirilecek ve yeniden yapılandırılacak. Düzenleme sonrası başlayacak olan yeni dönemde işgücü piyasaları güvenceli ve esneklik temelinde yürütülecek. Planlanan düzenlemede aynı zamanda süreli iş akitlerinde kolaylık sağlanacak. Bu sayede işverende rahatlayacak. Yeni bir şirket açılışında veya kapanışında ya da birleştirmelerindeki engel teşkil eden maliyetler ve süreler düşürülecek. İş dünyasındaki ihtilafları Hukuk sitemi ile en hızlı ve etkin şekilde çözebilecek yapıya kavuşturulacak. Genç girişimcilere istihdam adına nakit desteği ve vergi indirim imkanları sağlanacak. Aynı zamanda kadın istihdamını arttırarak işveren maliyetlerinde gerekli indirim yapılacak.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar