Gelişmeler

Ege’nin incisi İzmir ilinde gezeceğiniz harika alanlar mı arıyorsunuz? İşte 4 harika yer…

İzmir’e gidecek fakat gezip göreceğiniz yerleri bilmiyor musunuz? Şimdi sizlerle öyle alanlar paylaşacağız ki buraları gezerken büyük keyif alacaksınız. İşte tüm detaylar…

İzmir’de Ege Denizin kıyısında enerjisi ve turistti bitmeyen en güzel şehir olarak bilinmektedir. Ege’nin incisi olan İzmir içinde gezilecek birçok tarihi eser bulunmaktadır. Peki siz İzmir’e gidince nereleri gezeceğinizi biliyor musunuz? Biz sizler için en iyi tarihi alanları derledik.  İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle olacak… 

İzmir içinde gezilecek yerler 

İzmir hem tarihi ile hem de eşsiz güzellikleri ile birçok vatandaşın dikkatini çeken ve görmek istediği yerler arasındadır. Toplamda 30 tane ilçesi bulunan İzmir de; Seferihisar, Foça, Urla, Çeşme, Karaburun ve Dikili plajlarının güzellikleri tüm dünyaya yayılmış büyük ün kazanmışlar. Birçok tarihi esere ev sahipliği yapmasından kaynaklı olarak da turist akınına uğramaktadır. Bu harika ile gelen vatandaşlar da nereleri gezmesi gerektiğini araştırmaya başlamaktadır. İnanılmaz güzellikleri ile dolu İzmir’de gezilecek 4 yeri sizler için derledik.

İzmir’de görülecek 4 yer 

Ege bölgesinin en eşsiz illerinden biri olan İzmir birçok turistte ve yerel halka ev sahipliği yapmaktadır. Yöre içinde bulunan vatandaş ve dışarıdan gezmeye gelenler için geçebilecekleri 5 mekanı sizler için araştırdık. İşte gezmeniz gereken 4  yer; 
1.    İzmir Saat Kulesi: Saat kulesinin tarihsel olarak 1901 yılından 2. Abdülhamit tahta çıkmasının 25. yılında İzmirli halkı padişaha özel olarak bu kuleyi yaptırmıştır. Kulenin boyu bu sebepten dolayı 25 metre olup çevresinde de 4 adet Çeşme yer almaktadır. Büyükşehir Belediyesinin logosunda da bu saat kulesi yer almaktadır. Yolunuz düştüğü zaman buraya uğrayıp anı fotoğrafı çektirmenizi tavsiye ederiz. 
2.    Konak Pier: İzmir’e gittiğinizde Konak ilçesine yolunuzun düşmemesi imkansız. İzmirin kalbi Konak’ta atmaktadır. Yöre halkı bu ilçeye çok fazla değer vermektedir. Konak Pier, Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından 1890 yılında inşa edilmiştir. İlk gümrük binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de Alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. 
3.    Dario Moreno: İzmirin en eşsiz sokaklarından biridir. Sanatçı Dario Moreno’dan adını almıştır. Eskiden adı asansör sokağı olarak bilinmektedir. Sokağın ihtişamı ve büyülü yolları sizi içine çekecek. Mutlaka gitmeniz gereken bir sokak olduğunu söyleyebiliriz. 
4.    İzmir Kemeraltı Çarşısı: İzmirin en eski tarihi yapılarından biridir. İçerisinde birçok han, hamam, cami bulundurmaktadır. Günümüz de ise her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çarşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yerli ve yabancı turistler sevdiklerine eşya almak için veya tarihsel alanları keşfedebilmek adına bu çarşıyı mutlaka gezmektedir. 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar