Gelişmeler

İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları için maaş zammını yaptı! Yapılan zam sonrası herkes bu konuyu konuşmaya başladı

İzmir'de metro ve tramvay işçileri grev yapmaya başlayınca, Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer sendikanın teklifini değerlendirmeye aldı. Bunun ardından işçiler için zam yapıldı.

İzmir'de metro ve tramvay işçileri grev yapmaya başlayınca, Büyükşehir Belediyesi başkanı Tunç Soyer sendikanın teklifini değerlendirmeye aldı. Bunun ardından işçiler için zam yapıldı. Yapılan zam şu an herkesin dilinde konuşulmakta

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin personelleri için yeteri kadar zam yapmadığı düşünülüyordu. Bu düşünce sendikaların Büyükşehir Belediyesine yeni bir teklif götürmesine sebep oldu. Teklifin değerlendirme süreci içerisinde ise metro ve tramvay işçileri grev yapmaya başladı. Yapılan bu grev olumlu sonuç verdi. Şimdi haberimizin devamında İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları için yapılan zammın oranı hakkında merak edilen her şey sizlerle olacak…

Sendika bastırdı, belediyeye teklifini kabul ettirdi

İzmir büyükşehir Belediyesince metro ve tramvay işçileri haklarını alamama gerekçesiyle greve başlamıştı. Yapılan bu grev sendikanın Büyükşehir Belediyesine teklifini geçerli kıldırmasına kader devam etti. İzmir Metro AŞ ve işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışmakta olan işçilerin yürütmüş olduğu toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonunda yapılan anlaşmayla grev sona erdi. Son zamanlarda yaşanılan ekonomik problemler nedeniyle özellikle işçi sınıfı geçinmekte oldukça zorlanmaya başladı. Büyükşehirlerde bu geçim sıkıntısı kendini daha ağır bir şekilde gösteriyor. Yüksek kiralar nedeni ile büyükşehirlerde işçi sınıfına geçim resmen zindan olmuş durumda. Bu durumdan şikayetçi olan işçiler sendikalarıyla birlikte belediyeden zam almak istedi. Zaman almak için grev yapmaya başlayan işçiler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bu teklifi kabul etmesiyle grevde sonlandırıldı.

Tunç Soyer konuyla ilgili açıklama yaptı

Tunç Soyer metro ve tramvay işçilerinin zam almak için yapmış olduğu grevi onların tekliflerini kabul ederek sonlandırmıştı. Bu konu hakkında açıklamaları ise “Demiryol-İş sendikası ile sürdürmüş olduğumuz TİS görüşmelerinde bütçe değerlendirmesi yaptık. En düşük 22.105 TL en yüksek 25.009 TL olarak teklifimiz deki yemeği ücretlerini sendika kabul etti. Belediyemiz de diğer sosyal haklar da ortalama %7 artışa kabul verdi. Bu sayede grevi sonlandırılacak olan mutabakat sağlanmış oldu. Hem belediyenin tüm çalışanlar için sürdürdüğü ücret politikasındaki istenilen denge korunmuş olduğu hem de her 2 tarafın da yaptığı fedakarlıklarla anlaşma olumlu olarak sonlandı. Bu süreç boyunca sabreden ve destek olan tüm vatandaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde oldu. Bu sayede grev yapan işçiler haklarını aldıkları için mutlu olarak yapmış oldukları greve son verdi.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar