Gelişmeler

İzmir içinde en güzel boyoz yiyebileceğiniz mekan önerileri..

İzmir de yaşayan birçok vatandaşın neredeyse her gün severek yediği boyozu en iyi yiyebileceğiniz mekanları merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi sizlerle en iyi boyoz mekanlarını paylaşacağız.

İzmir hem turistik açıdan hem de yemek kültürü bakımından birçok vatandaşın ilgisini çeken illerden biridir. İlin en sevilen yiyeceklerinden biri olan boyoz, her mekanda güzel yapılmamaktadır. En iyi boyoz yapan mekanları sizler için derledik. İşte haberimizde detayları ile sizlerle… 

İzmir boyoz mekanları

İzmir denilince akla gelen yiyecekler arasında İzmir bombası ve boyoz en baş sırada gelmektedir. İzmir’e giden her turist ve yöre halkı boyoz ve bombası yemeden ayrılmamaktadır. İzmir’de bu iki lezzetin yaygınlaşmaya başlamasının asıl sebebi ise; hem boyozun hem de İzmir bombası olarak bilinen tatlıların tüm büyükşehirler arasında büyük bir ilgi uyandırmasından kaynaklanmaktadır. Boyoz 1942 yılından itibaren süre gelen bir lezzet haline gelmiştir. Türkiye’ye yerleşen Sefarad Yahudileri tarafından Anadolu’ya katılmayı başarmıştır. İzmir tarafından ise bu tatlı artık coğrafi bir ad akıp ünlenmiştir. Birçok kişi evde yapmaya çalışsa da İzmir’de bulunan 7 harika mekanda yedikten sonra evde yapmayı bırakacaksınız. Boyoz çok büyük ustalık isteyen bir tatlıdır. Hamurun kıvamını, iç ve dış çıtırlığını sağlamak oldukça zordur. 

İzmir’de boyoz yiyebileceğiniz 5 mekan

1. 25 Saat Gece Boyozcusu: İzmir’de bulunan bu işletme 7/24 açıktır. Gece aniden canınız çektiği zaman gidip boyoz ve fırın yumurtası yiyebileceğiniz harika bir mekandır. Üstelik bu mekanda her çeşitten boyoz bulma imkanınız da bulunmaktadır. 

2. Alsancak Dostlar Fırını: Bu mekan birçok turist tarafından test edilmiş ve boyoz yemek isteyen vatandaşların ilk sırada tercih ettiği mekanlardan biridir. Çeşitleri olan boyozları ve kahvaltılık malzemeleri ile oldukça sevilen bir mekandır. Her gün kapısında kuyruk bulunan bu mekanın servisi de oldukça hızlıdır. İzmir içinde boyoza yeni soluk getiren ve çeşitlendiren ilk mekanda burası olarak bilinmektedir. 

3. Zeynel Ergin Gevrek Fırını: İzmir içinde tanınmış mekanlar arasında yer almaktadır. Sadece boyoz lezzeti ile değil de gevrek ve kumrusu da oldukça meşhurdur. Boyoz yanında İzmir tulumu da ikram edilmektedir. Bu mekanda oldukça kalabalık bir mekan olmasına rağmen servislerinde hiçbir gecikme söz konusu değildir. 

4. Boyozcum: İzmir de kendinizi evinize gibi hissedebileceğiniz kendi halinde tatlı ve sevimli bir kafedir. Boyozları da oldukça lezzetlidir. 

5. Boyoz Börek: İzmir içinde oldukça eski bir mekandır. Boyoz dışında börek ve poğaçaları da büyük ilgi gören kendi halinde mütevazi bir mekandır. Yolunuz düşerse mutlaka bu 5 mekan içinde boyoz yemenizi tavsiye ederiz. 
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar