Gelişmeler

Kısmi emeklilik kapıda! EYT ile emekli olamayanlar belli şartlar çerçevesinde emekli olabilecek

EYT ile emekli olamayan ve bu duruma üzülenler için sevindirici haber geldi. Yeni yapılacak olan düzenleme ile artık belli şartların sağlanması sonucu kısmi emekli olunabilecek.

Gelecek olan düzenleme ile kısmi emeklilik şansı herkesi heyecanlandırdı. Belirtilen belli kriterleri sağlayan birçok vatandaş emekli maaşı almaya hak kazanacaktır. Bu yeni gelecek düzenleme ile ilgili detaylar haberimizde. 

Kısmi emeklilik paketi imkanı geliyor

Yapılan açıklama sonucu birçok kişi uzun süreler boyunca çalışma hayatındaki birikimini yaptıkları primlerini değerlendirebilecekler. Getirilecek olan düzenleme sonucu emeklilik hayali kurarak çalışan vatandaşlar artık bu sayede hak ettikleri emekli maaşlarını alabilecekler. Bu emekli maaşı düzenlemesi 10-15 yıllık sigorta süresine sahip olan kişilere yöneliktir. Bu süreyi doldurmuş kişilerde emeklilik maaşı almaya başlayabilecekler. EYT düzenlemesini bekleyen vatandaşlar, geçmişte belirtilen emeklilik şartlarını karşılayamadığı için emekli olma haklarını kaybetmişlerdi. Bu durumdan muzdarip vatandaşlar bu düzenleme ile prim eksiği olanlar ve sigorta başlangıç tarihi 1999 sonrası olanlar da yasa kapsamına alınması bekleniyor. Düzenleme sonrası kısmi emeklilik şansı ile birlikte, en az 10 yıl prim ödeyen vatandaşlar emeklilik hakkı elde edebilecekler. Bu kısmi emeklilik için belli birkaç şart bulunmaktadır. 

Yeni düzenlemenin şartları nelerdir?

Bu şartların en başında, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmak gelmektedir. Diğer bir gerekli olan şart ise Sosyal Sigortalar Kurumu'na bizzat bağlı olmaktır. Bir diğer şart ise 3600 prim günü, yani 10 yıl ve kadınlar için 50, erkekler için 55 yaşını tamamlamak şartı konulmuştur. Düzenleme ile gelecek olan kısmi emeklilik, bu üç şartın en son gerçekleştiği tarihe göre şart konulan emeklilik yaşı doldurulduğunda başlar. Ayrıca, SSK'lılar için 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta sahibi olanlar, düzenlemedeki kısmi emeklilik için 4500 prim günü, yani 12.5 yıl boyunca ödemesi gerekmektedir. Bu düzenleme ile kısmi emekli olmak isteyen kişilerde yaz olarak kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşını doldurulması gerekmektedir. Bu sağlanılan kısmi emeklilik imkanı ile 10 yıl prim ödeyenlere emeklilik yolu açılacak. Kişilerden istenilen bu üç şarttan en son gerçekleşenin tarihine göre belirlenmesiyle emeklilik yaşı doldurulduğunda emekli maaşı verilmeye başlanacaktır. Aynı zamanda bu kısmi emeklilik düzenlemesi kapsamında, tarım işçileri faydalanabilecektir. Tarım işçilerinde ise 10 yıl yani 3600 prim günü doldurulması halinde yaşa bakılmaksızın emekli ilan edilecektir.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar