Gelişmeler

MEB tarafından açıklandı, ikinci tercih dönemi başlıyor! Elinizi çabuk tutun son tarihler açıklandı

Açıklanan LGS tercih sonuçlarının ardından herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin beklediği haber geldi. MEB 2. Tercih ve nakil döneminin başladığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tarihler doğrultusunda birinci tercihlerde herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler, ikinci tercih ve nakil başvuruları ile tekrar tercih yapabilirler. Bu sayede okullara yerleşme imkanı elde edebilirler.

LGS 2. Nakil dönemi başlıyor

Geçtiğimiz günlerde MEB tarafından açıklanan LGS 2. tercih sonuçları açıklandı. Bu sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS 1. nakil sonuçları MEB’in internet sitesi aracılığı ile sorgulanabilmektedir. Açıklanmış olan LGS 2. tercih sonuçlarının ardından yapılan tercihlere rağmen henüz bir okula yerleşemeyen veya okulunu değiştirmek isteyen öğrenciler için 2. nakil tercih sürecinin başladığı duyuruldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; 4 Haziran 2023 tarihinde yapılmış olan sınav sonrası toplamda 1 milyon 14 bin 675 öğrenci, sınavlı okul ve yerel yerleştirme yapmak için tercihte bulundu. Bu yapılan tercihler sonucu öğrencilerin yüzde 95'i tercihlerine yerleşti. Yapılan tercihler sonucu yerleştirilen öğrencilerin yerleştirme oranı ise yüzde 97,80 olarak açıklandı. Bu yerleştirmelerin ardından okula yerleşemeyen veya yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrencilere yönelik 2. Nakil başvuru ve tercih sisteminin açıldığı açıklandı. Bu sayede bir yere yerleşemeyen ya da yerleştiği okulu değiştirmek isteyen başvuruda bulunabilecekler. 

Tercih ve nakil işlemleri nerden ve nasıl yapılır?

MEB tarafından açıklanan ikinci nakil tercih başvurularının son tarihide belli oldu. Yapılacak olan nakil ve 2. tercihler ise 31 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek ve sonuçlar 7 Ağustos’ta açıklanacak. Diğer yandan bu sonuçların açıklanmasından sonra 08 – 16 Ağustos tarihleri arasında boş kalan okul kontenjanlarına hiçbir yere yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından başvuruları alınacak. MEB yaptığı açıklamalarda okul ve kurumların yatılılık başvurularının da 22 – 25 Ağustos tarihleri arasında alınacağını ve bu başvurularının sonuçlarının 31 Ağustos’ta ilan edileceğini açıkladı. Öğrenciler bu tercihleri MEB tarafından açıklanan tarihlerin içerisinde yapılmasının altı çizildi. Bu başvuru ve tercihler, MEB’in internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokullarının müdürlüklerinden yapılabilecektir. Bu tercihleri bizzat ortaokul müdürlüklerine gidilerek onaylatılacak.  Bu gibi birçok husus Bakanlığın internet adreslerinde yayımlanan listeye göre yapılacak. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise her nakil döneminde öğrenciler, toplamda en fazla 3 okul tercih edebilecektir. 
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar