Gelişmeler

Memur Toplu Sözleşme Zammı Ne Kadar Olacak? Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın Açıkladı

Memurların ve memur emeklilerinin heyecanla beklediği soruların yanıtları yavaş yavaş netlik kazanmaya başlarken, sektör yetkilileri tarafından uygun görülen zam teklifi buldu

Memurların ve memur emeklilerinin heyecanla beklediği soruların yanıtları yavaş yavaş netlik kazanmaya başlarken, sektör yetkilileri tarafından uygun görülen zam teklifi buldu. Konu ile ilgili Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’dan önemli açıklamalar geldi. 

Memur toplu sözleşmeleri 1 Ağustos 2023 ile 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında sonuçlanması gerektiğinin altını çizen sektör temsilcileri, Memur emeklilerinin durumunu dikkate çekti. Peki toplu sözleşme zammı ne kadar olacak? Memurların ve memur emeklilerinin heyecanla beklediği soruların yanıtları haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Toplu sözleşme zammı ne kadar olacak? 

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, katıldığı programında memur ve emekliye yapılacak olan toplu sözleşme zammı ile ilgili önemli açıklamalar yaparak sorulan sorulara şu yanıtları verdi. 

Yalçın, toplu sözleşme ile ilgili  tekliflerini Çalışma Bakanlığı’na sunduklarını belirtirken, ön müzakere süreci ile ilgili bilgi verdi. Bütün hizmet kollarını yakından ilgilendiren, konuların başladığını ifade etti.
Bakanlık bu konuda yeterli bir süreyi tamamladığını dile getiren Yalçın, teklif gelmediği her süre zarfında daha da sıkışmış olacaklarına dikkat çekerek, Bakanlığın hızlı bir şekilde teklifi getirmesi gerektiğin altını çizdi. Bu kapsamda da 21 günlük süreçte ön müzakere ile tam müzakere birleşmiş olacağına dikkat çekti.

Toplu sözleşme zammı ne kadar olacak? 

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, katılmış olduğu programda teklifler ile ilgili sorulan sorulara şu şekilde cevap verdi;

Tekliflerini kamuoyuna duyurduklarında ayın 14 ve 17’sinde tekliflerin geleceğini 21’isi itibarıyla da sürecin bitmiş olacağını ifade ettiği konuşmasını değinerek, Hakeme kalırsa 3 günlük düşünme süreci ile hakem süreci olduğunu ifade ederek, Memur toplu sözleşmelerinin 31 Ağustos kadar sonuçlanması gerektiğin altını çizdi. Maliye Bakanlığı an itibarıyla teklifi beklediklerini fakat konu ile alakalı henüz teklif dönüş olmadığını bildirdi.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a sorulan sorulardan biriside 3’er aylık teklif olurken, Yalçın, 3’er aylık teklif sunmamızın nedeni enflasyonist ortamda memurun alım gücünün zayıflamaması açısından sunduklarını ifade etti. Sektör yetkililerinin enflasyonla mücadelesine inandıklarının altını çizdi.
Yapılacak olan teklif Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi taktirde sektör yetkilileri tarafından 17 ve 22 Ağustos’ta tekrar bir teklif gelerek masaya yatırılacak. Yeniden masaya yatırılan teklifte de yine anlaşmaya varılmaz eğer, 23 Ağustos da dahil olmak üzere “Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna’ başvurulacak. Bu kapsamda da Kurul, en geç ay sonuna kadar karar açıklanmış olacak. 

2024 yılının ilk 6 ay kapsamında yüzde 14, 
2.’nci altı ay doğrultusunda yüzde 9, 
2025 yılının ilk altı ayda ise yüzde 6 
ikinci altı ayda da 5 olarak teklif yapıldığı bilgisi verildi.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar