Gelişmeler

Memur ve emekliler bekledikleri zam miktarını açıkladı! Bu orandan az ile geçinemeyiz dedi

Memur ve emekliler için zam konusu sürekli gündeme gelmeye devam ediyor. Son yapılan zammın ardından her şeye neredeyse 2 katı zam gelince emekli maaşları da eridi gitti.

Memur ve emekliler için zam konusu sürekli gündeme gelmeye devam ediyor. Son yapılan zammın ardından her şeye neredeyse 2 katı zam gelince emekli maaşları da eridi gitti. Bu konuda Kamu-Sen emekliler için talebini açıkladı.

Memur ve emekli zamları vatandaşlar için yeterli gelmiyor. Bu konuda birçok açıklama yapan emekliler daha fazla zam isteyerek geçinemediklerini açıklıyorlar. Geçinebilmeleri için ideal bulunan zam oranı ise Kamu-Sen tarafından açıklandı. Vatandaşlar Kamu-Sen tarafından açıklanan miktarı oldukça beğendi. Karar ise yine yetkili birimlere kaldı. Şimdi Kamu-Sen tarafından açıklanan emekli zamları haberimizin devamında tüm detaylarıyla sizlerle olacak…
Kamu-Sen emeklilere uygun bulduğu zam oranını açıkladı

Memur ve emekliler için yaşam şartları zor olamaya devam ediyor. Her gün yeni bir ürüne zam gelmesi emeklilerin de maaşlarının günden güne erimesine sebep oluyor. Bu duruma ise emeklilerden oldukça büyük bir isyanı var. EYT ile emekli olan milyonlarla birlikte devletin emekliler için ayırdığı bütçe de oldukça arttı. Bu durumda yapılan zam oranları vatandaşa yeterli gelmezken devlet bütçesini de oldukça zorlamaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kamu-Sen emekli vatandaşların geçinebilmesi için zam talebini açıkladı. Bu talebe göre emeklilerin geçinebilmesi için 2024 yılının ilk altı ayında yüzde 40 oranında zam yapılması istenirken aynı zamanda yüzde 10’luk bir de refah payı zammı istendi. Kamu-Sen genel başkanı Önder Kahveci bu konuda çalışmalara başladığını da açıkladı.

Kamu-Sen genel başkanı taleplerini sıraladı

Memur ve emekli maaşlarının yeterli gelmemesi nedeni ile Kamu-Sen genel başkanı Önder Kahveci çalışmalara başladı. Taleplerini Bir bir sıralayan Önder Kahveci 2024 yılı için istenilen artışı söylemişti. İlk 6 ayda yüzde 40 zam ve buna ek olarak yüzde 10 refah payı isterken 2024 yılının 2. Yarısı için ise yüzde 30’luk bir fiyat artışı istediğini açıkladı. Bunun ardından “bu yıl için taleplerimizin toplamının kümülatifi yüzde 100,2’ye tekabül ediyor. Bunun dışında 2025 yılında birinci 6 ayda yüzde 20 ikinci yarıda ise yüzde 20 zamma ek yüzde 10’luk da bir refah payı talep ediyoruz” dedi. Aynı zamanda refah payının önemine de değinen Kahveci enflasyon değerine göre zam yapıp refah payı vermezsek bu her yıl yüzde 0 zam demek olur. Bunun için emeklilere mutlaka her yıl refah payı zammı da yapılmalı dedi.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar