Gelişmeler

Urla'ya Nasıl Gidilir? Ulaşım Seçenekleri ve İp Uçları

İzmir'in bir ilçesi olan Urla yaz sezonun açılması ile birlikte son zamanlarda oldukça merak edilen ilçeler arasında yer alırken, Urla’ya nasıl gidilir? Urla nerede?

İzmir'in bir ilçesi olan Urla yaz sezonun açılması ile birlikte son zamanlarda oldukça merak edilen ilçeler arasında yer alırken, Urla’ya nasıl gidilir? Urla nerede? Sorularının cevapları merak konusu oldu, tüm soruların cevabı işte sizlerle...

Doğası ve tarihi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Urla, dört mevsim boyunca ziyaret edebileceğiniz tatil beldelerinden birisi. Durum böyle olunca da Urla ile ilgili bilgiler bir hayli merak konusu olmaya başladı. İzmir’in en gözde tatil beldeleri arasında Urla hakkında merak edilen bilgiler yazımızda bulabilirsiniz... 

Urla nerede?

Temiz havası ve sakin ortamıyla ön plana çıkan Urla’nın hangi bölgede olduğunu merak ediyorsanız, Urla Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. İzmir’in ilçesi olan Urla, dört mevsim boyunca ziyaret edilebilir. 
Güzelbahçe, Seferihisar ve Çeşme ilçelerinin komşusu olan Urla’nın yüzölçümü 728 kilometrekaredir. Urla İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 35 kilometre mesafede olması nedeniyle, oldukça kolay ve rahat ulaşım imkanları sunmaktadır. 

Urla’ya nasıl gidilir?

İzmir şehir merkezine ortalama 35 km uzaklıkta olan Urla’ya özel araç ile ulaşım sağlamak isteyen kişilerin harcayacağı zaman yaklaşık olarak 35-40 dakika olacaktır. 

Urla’ya İstanbul üzerinden direk gitmek isteyen kişiler 600 km yol gitmesi gerekmektedir. İstanbul’da başlayan yolculuk, Torbalı’ya kadar devam ettikten sonra, Urla’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Urla’ya Ankara üzerinden direk gitmek isteyen kişiler ise 640 km yol gitmesi gerekmektedir. Ankara’da başlayan yolculuk, İzmir’e kadar devam ettikten sonra İzmir merkezden Urla’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan İzmir’e, ülkenin her yerinden otobüs ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Urla Otogarı’ndan ilçenin birçok noktasına otobüs, dolmuş ve taksi gibi ulaşım araçları bulunmaktadır.

İzmir şehir merkezine Urla ortalama olarak 35 km uzaklıkta olup İzmir’den Urla’ya halk otobüsleri, dolmuş, vapur gibi ulaşım araç ile ulaşım sağlanmaktadır. İzmir merkezden Urla’ya otobüs ile gitmek için 984 Urla- Fahrettin Altay otobüslerini bulabilirsiniz. 984 no’lu hata sahip olan otobüs her 15-30 dakikada bir İzmir’den Urla’ya gitmektedir.

İzmir şehir merkezinden Urla’nın köylerine gitmek isteyen kişiler, 732, 733, 734, 737, 738, 760 ve 761 no’lu otobüs hatlarını tercih edebilirsiniz. İzmir otobüs ile şehir içi ulaşım yapabilmek için İzmirim Kart’ınız olması gerekmektedir. 

Urla’ya, yaz sezonu boyunca vapur seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hafta sonları kullanabileceğiniz ulaşım araçları arasında olan vapur seferleri Konak Vapur İskelesi ile Urla İskele arasıdır.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar