Gelişmeler

Vergi indirimi için seçenekler çoğalıyor! Açıklamalar ise olumlu gibi görünüyor

Ücretlerin vergi diliminde değişikliğe gidilmesi nedeniyle yıl içinde düşüş yaşayacağı seçenekler arasında bulunuyor. Bu durumdan verginin %15’ten %10'a çıkart kadar indirilmesini sağlayabilir.

Ücretlerin vergi diliminde değişikliğe gidilmesi nedeniyle yıl içinde düşüş yaşayacağı seçenekler arasında bulunuyor. Bu durumdan verginin %15’ten %10'a çıkart kadar indirilmesini sağlayabilir. Bu konuda ise bazı açıklamalar bulunuyor.

Yapılan habere göre ücretlerin Gelir Vergisi Kanunu’ndaki ikinci dilime girmesi artık önlenebilir olacak. Bu durum da ücretlerin vergi dilimi değişikliğine dayanarak yıl içinde düşmesini sağlayabilir. Bu konunun meraklıları ise detayları öğrenmek ve ona göre hareket etmek istiyor. Şu seçenekler arasında ise vergi diliminin %15’ten %10’a indirilmesi konusu baş sırada yer alıyor. Şimdi haberimizin devamında vergi diliminde yaşanılacak değişiklikler hakkında merak edilen her şey sizlerle…

Vergi dilimi yüzde 15’e sabitlenebilir

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacak çalışma kapsamında ücretlerin daha doğru belirlenmesinde ve ekonomik dengelerin ve iş gücü verimliliğini deki olası gelişmelerin gözetilmesini sağlamış olan mekanizmalar da geliştirilecek. Bunun yanında iş gücü piyasasına ihtiyaç duyulan reformu ve ücretlerin düşmesine neden olan gelir vergisi kanunundaki ikinci dilime girilmesi önlenmek için gerekli çalışmalar yürütülecek. Bunun yanında gelir vergisi diliminin %15 te sabitlenmesi konusunda da memurlara toplu bir sözleşme süreci başlatarak en önemli başlıklardan biri olan bu durumu açıkça ortaya koyacaklar. Bu belirlenmiş olan reform kapsamında gelir farklılıklarına yol açan uygulamalara son verilmesi beklenirken aynı zamanda farklı durumlar da göz önünde bulundurulacak. Bu durum her kesimi kapsadığı için sonuçlarını da pozitif anlamda her kesim alabilecek. Bunun için gerekli olan çalışmaların hepsi hız kesmeden sürdürülüyor.

Şirketler için de bir düzenleme gelecek

Vergi dilimi düzenlemesinde şirketler için de yeni bir düzenleme gelmesi bekleniyor. Bu konu hakkında yapılan açıklamalara göre şirketlere ve girişimcilere yönelik muafiyet ve teşvikler için bir düzenleme gelecek. Aynı zamanda alt gelir gruplarına yönelik olan sosyal yardımlar ihtiyaç sahipleri için yeniden yapılandırmaya gidecek. Bu planlanan yeni dönemde işgücü piyasaları güvenlik ve esneklik temelinde tasarlanması. Öngörülüyor Süreli iş akitlerinin de kolaylaştırılması beklenirken ücretlerin belirlenmesinde baş koşul ekonomik denge olacak. Bunun nedeni ise işgücü verimliliğindeki gelişmeleri pozitif yönde değiştirmek olacak. Aynı zamanda iş gücü verimliliğini deki gelişmeleri gözetecek olan bu mekanizmalar yeniden geliştirilecek. Yapılan tüm bu düzenlemelerin vatandaşın yararına olması hedeflenirken vatandaşlar da bu konuda olumlu sonuç almak istiyor.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar