Gelişmeler

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Bu gün,19 ŞUBAT 1915 ten,18 MART 1915'e kadar süren ve Türk Ulusu'nun Emperyalizm'e karşı kıyama kalkışının ve dik duruşunun Dünya ya haykırıldığı "ÇANAKKALE DESTANI"nın ilk perdesinin 108.yılıdır.

Bu gün,üzerilerine gelen 94 parçalık dev bir Filonun ve onların yine üzerilerine çevrilmiş 247 orta ve ağır çaplı,uzun menzilli toplarına karşılık olarak,11 mayın hattına döşenmiş 400 mayın,2 Ağır Topçu Tugayı,Muhtelif tabya ve bataryalarda konuşlandırılmış ve çoğu denize açılamayan gemilerden sökülmüş 230 muhtelif çapta ve menzilleri azami 7-8 km olan Top,her iki yakada sadece 10 adet uzun hüzmeli ışıldak ve sadece 1 adet mayın döşeme gemisi (NUSRAT) ile "ÇANAKKALE GEÇİLMEZ"sözünün tüm Dünya ya ezberletildiği gündür.

Bu gün,Türk bayrağı taşıyan tüm Askeri ve Ticari gemilerin,Çanakkale'den Ege'ye çıkış yaptıklarında,gemi jurnallerine "NARA BURNU NETA, ÇANAKKALE ÇIKILDI" cümlesinin yazılmaya başlandığı gündür; zira! Çanakkale asla geçilemezdir.

Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünya’da eşi?

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi ........

Eski Dünya, yeni Dünya, bütün akvam-ı beşer

Kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mahşer! ........

Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin,

Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.

Yerin altında cehennem gibi binlerce lağam,

Atılan her lağamın yaktığı: yüzlerce adam.

Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,

O ne müthiş tipidir: savrulur enkaaz-ı beşer..

Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak

Boşanır sırtlara, vadilere sağnak sağnak. ..............

Saçıyor zırha bürünmüş de o namerd eller,

Top tüfekten daha sık, gülle yağan mermiler

Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler.

Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından,

Alınır kal'a mı göğsündeki kat kat iman?

Bu gün,büyük şairimiz Mehmet Akif' e, yukarıda içinden alıntıladığımız o muhteşem Çanakkale Destanı şiirini yazdıran gündür.

Ve bu gün, mağrur emperyalistlerin büyük donanma filosundaki, Agamemnon, Amethyst, Majestic, İnflexible, Queen Elizabeth, Bouvet, Gaulois, Charlemange, Suffren, İrresistible ve Ocean isimli dev savaş makinesi gemilerinin battığı,ağır yaralar aldığı ve savaş dışı kaldığı gündür.

Ve NUSRAT;bu satırlarda ondan bahsetmeden geçmek o küçük ama yürekli,vakur Mayın Dökme Gemisine haksızlık etmiş oluruz.Gemi Komutanı Albay Cevat bey güncesinde şundan bahseder: o gece büyük bir sıkıntı ile uykuya daldım (7-8
Mart gecesi) rüyamda geçen yaz kaybettiğim kızımı gördüm,bana "Baba bu gece karanlık olacak ve sen bu karanlık gecenin sabahında huzura ereceksin"dedi.8Mart gecesi karargahtan görev emri aldık ve Karanlık Limana mayın dökmemiz istendi,sabah 05:00 sularında sessizce Vira Bismillah ile göreve çıktık ve Karanlık Liman kıyısına paralel olarak 26 adet mayını döküp geri döndük
İşte bu 26 adet mayından bazıları muhtemeldir ki yukarıda isimlerini yazdığımız dev gemilerin harap olmasına sebep olan mayınlardır,ve İtilaf Devletleri Donanmasını deniz harekatından caydıran en büyük etken olmuşlardır.

22 Mart ta birleşik filo komutanı Amiral de'Robeck "Artık kara birliklerinin desteği olmadan Çanakkale boğazının denizden aşılamayacağına kesinlikle kanaat getirdim" demesi ve bu mesajı bir rapor halinde Birleşik Krallık Bahriye Nazırlığına bildirmesi ile uzun görüşmeler neticesinde, ikinci ve en büyük destanın yazılacağı kara harekatına karar verilmiştir.

18 MART 1915'te sonuçlanan Deniz Zaferi ve onun habercisi Kara Zaferlerinde kahramanca çarpışıp Şehit ve Gazi olarak Vatanına na'mert eli değdirmeyenlere şükranlarımızı sunuyoruz.Onlar artık "AĞUŞUNU AÇMIŞ BEKLEYEN PEYGAMBERİMİZE KOMŞUDURLAR"

Rahmet ve minnet ile yad ediyoruz.

Muharrem Türker Yılmayan

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar