Gelişmeler

Demokrasi Şöleni olacak mı?

Demokrasi Şöleni olacak mı?

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Bu seçimde de diğerlerinde olduğu gibi CHP ve Ak Parti ve MHP çatısı altında Cumhur İttifakı dikkat çekiyor. Cumhur İttifakı adayı Hamza Dağ, CHP adayı Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay aday olarak açıklanmıştı.

İkilinin İzmir üzerindeki vaatleri oldukça dikkat çekici. Cemil Tugay’ın trafik sorununa dikkat çekmesi Hamza Dağ’ın ekonomik olarak İzmir’i kalkındırmak istemesi adayları vaatleri arasında. Diğer seçimlerde olmayan bir şey var sadece. Millet ittifakının dağılması. CHP adayının karşısında İyi Parti, Saadet Partisi, Deva Partisi, Zafer Partisi, Memleket Partisi, Dem Partisi, DSP, TKP, DP gibi bir sürü aday ile yarışmak zorunda. Buda İzmir’de seçimin zorlu geçeceği ve seçmenlerin kendi partilerine oy verecekleri düşünülürse Ak Parti ve CHP arasındaki oy farkının azalacağı öngörülmekte.

Hal böyle olunca Ak Parti kanadı ilk defa İzmir’i kazanmak için fırsatların hepsini değerlendiriyor. Hamza Dağ, bakanları yanına alarak sokak gezileri yapıyor, gençlerin arasına girip vaatlerini sıralıyor köy köy ilçe ilçe gezip kendini tanıtıyor.

CHP adayı Cemil Tugay ise Karşıyaka Belediyesi’ndeki tecrübesiyle halka hitap etmeye çalışıyor. CHP’nin Büyükşehirdeki zorlu aday adaylık sürecinden sonra bir çok ses getirecek rakibini geride bırakan ve mevcut belediye başkanı Tunç Soyer ile de aralarında soğuk rüzgarlar esen Tugay’ın seçimi rekor farkla mı alacak yoksa başa baş mücadele sonrası ipi göğüsleyecek mi soruları yankılanmaya başladı. CHP seçmeni hem ilçelerde hem de büyükşehirde istediği adayları karşısında görememesi, Genel seçimlerden sonra muhalif kanat seçmeninin umudunun kırılması Ak Parti kanadını bi hayli heyecanlandırıyor.

İyi Parti kanadı ise İzmir’de çocukluğunu gençliğini geçiren İyi Parti İzmir Milletvekili Ekonomist Ümit Özlale’yi aday göstererek hem CHP hem de AK Parti kanadı için kolay lokma olmadığını gösterdi. Ilımlı bir vaat ve propaganda süreci geçiren Özlale, İzmir’li seçmen için güzel bir alternatif olarak öne çıkıyor. Küskün seçmenin İyi Parti’yi, kızgın CHP’lilerin ise inadına Ak Parti adayı Hamza Dağ’a oylarını verecekleri yapılan kamuoyu araştırmaları arasında en dikkat çekici detay.

İşin Özü;

Millet İttifakının dağılması, Ak Parti’nin bir hayli işine yarayacak gibi. İzmir’de kronikleşmiş sorunları yıllardır çözemeyen bir CHP, Ülkeyi ekonomik darboğaza sokan ve alım gücünü düşürdüğü iddia edilen Ak Parti arasında kıran kırana geçecek seçim, İzmir’i kim alacak sorunları kim çözecek sorularıyla seçmeni sandığın önüne getiriyor.

Şahsi Görüşüm;

Ne kadar olursa olsun ne denirse densin. Ben hala aynı görüşteyim. Çeketini Koysan seçilir tabiri üzerine yapışan İzmir seçmeni gene sandığın başına geldiğinde eli Ak Parti kanadına gitmeyecek ve Karşıyaka’da başarılı olup olmadığı tartışılan, belediye çalışanlarının maaşlarında problemler yaşayan bir başkanı sırf partisel bakıp seçeceğini düşünüyorum. Ama CHP’nin ilçelerde ciddi kayıplar vereceğini ve bir çok kırsal ilçesini belki de merkez ilçelerini kaybedeceği aşikar. CHP özellikle Torbalı, Menemen, Menderes, Aliağa, Kınık, Bergama, Kiraz, Ödemiş ,Kemalpaşa, Beydağ, Tire, Seferihisar, ve aday belirleme süreci çalkantılarla ve şaibelerle dolu olan Karaburun’u kaybedeceğini düşünüyorum. Merkezde ise en büyük ilçesi olan Buca’yı Ak Parti’ye kaptıracağını öngörüyorum.

Kim alırsa alsın. Temennim şeffaf, rüşvetsiz, vergileri çarçur etmeyen yandaşa değil çalışana liyakat ile işini veren bir belediyecilik anlayışı istiyorum. Bir İzmir’li olarak son yıllarda büyüyen trafik sorunu, yol sorunu, sel sorunlarıyla baş edecek en iyi adayın gelmesi bizim için en iyisi olanıdır…

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar