Gelişmeler

İzmir, CHP’nin kendi çıkarları için mi görmezden geliniyor?

31 Ocak 2024 tarihinde İzmir'de yerel seçimler için adaylarını açıkladı. Ancak açıklanan adaylar, İzmir halkında karşılık bulmadı.

Pazartesi günü Cumhuriyet Halk Partisi tarafından açıklanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve ilçe belediye başkan adayları İzmir'de karşılık bulamadı. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, Çiğli Belediye Başkan adayı Uygar Yıldırım, Çeşme Belediye Başkan Adayı Lal Denizli, Karaburun Belediye Başkan Adayı Nurşen Balcı, Dikili Belediye Başkan Adayı Adil Kırgöz, Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman İzmir'in yerel seçiminde karşılık bulamayan adaylar olarak göze çarptı. Bu durum CHP’de aday belirlenirken hangi şartları değerlendirdi sorusuna yol açtı.

CHP'nin içinde birtakım karışıklıkların olduğu ve yapılan ya da yapıldığı sanılan anketlerin pekte umursanmadığı açıkça görülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer'in yaptığı nezaketsizlik açıklaması, ardından Bayraklı Belediye Başkanı olan Serdar Sandal'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen adayların tasfiye edildiği açıklaması, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'a halkın bağımsız aday olarak çıkması talep etmesi, aslında CHP'nin içinde birtakım karışıklıkların olduğu ve yapılan anketlerin pekte umursanmadığını gösteriyor.

CHP yönetimi, İzmir'i cepte keklik görmüş olacak ki bütün adayları kendi istedikleri yöntemle tek liste olarak sunmuş, adayları oylamadan, anketleri önemsemeden seçmiş ve İzmirlinin önüne sunmuştur.

Ama unutulmasın ki İzmir demokrasi dersi vermeyi seven bir halktır. Ceketinizi koysanız seçecek deyimi oluşturulan İzmir'de artık o ceket seçilmeyecektir.

Özgür Özel ve beraberindekiler kendi çıkarlarını değil halkın çıkarlarını gözetmeleri gerektiğini bir kez daha görmelidirler. Değişimle gelen Özgür Özel'in bu işi eline yüzüne bulaştırdığı ve zaten geç açıklanan adayların da halkta karşılık bulmadığı açık ve nettir.

Umarım bu yanlıştan dönülür, yoksa CHP İzmir'de ciddi bir oy kaybı yaşayacaktır.

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar