Gelişmeler

İzmir’in Gündemi UKOME’nin Reddettiği 90 Dakika

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinin onaylayıp UKOME’ye gönderdiği aktarmalarda 90 dakika ücretsiz uygulaması oy birliğiyle reddedilmesi İzmir’de ulaşımı kullanan yolcular adına hayal kırıklığına sebep oldu. 
Cemil Tugay’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmasından sonra vaatlerinin arasında İzmir’deki ulaşıma tekrardan 90 dakikayı getirmekti. Eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ulaşıma getirdiği sistemi Tunç Soyer, belediyenin zarara uğradığı gerekçesiyle kaldırmış ve 90 dakika içerisinde aktarmalarda cüzide olsa ücret alınmaya başlanmıştı. Özellikle öğrenci ve toplu taşımayı çok kullanan vatandaşların tepkisini çekmiş ve sesler yükselmeye başlamıştı. 
Başkan Cemil Tugay’da bu seslere kulak verip düzenlemelerini yaparak, meclisin görüşünü aldıktan sonra kararı UKOME’ye gönderip 90 dakika için hükümet yetkililerinden destek istemiş ve onaylanacağını düşünmüştü. Fakat UKOME’de hükümet müdürlerinin sayısının belediye yetkililerinden fazla olması kararı 15/13 reddedilmesine sebebiyet verdi. Sebebe gerekçe olarak ise İZBAN’ın zarara uğratılacağı ve bu mali yükün belediye tarafından karşılanması gerektiği savunuldu. 
Karara tepki gösteren Başkan Tugay, TCDD’ye kira ödendiğini ve zaten İZBAN’ın aksak çalışmasından belediyenin sorumlu tutulduğunu ama bütün bakımlarının TCDD’ye ait olduğunu ve bu durumun İzmir halkına zorluk çıkarmaktan başka bir şey olmadığını savunmuştu. 
Cemil Tugay’ın sözlerine seçim zamanı rakibi olan Hamza Dağ’dan gelmiş ve İZBAN’ın sübvanse edilerek iyi bir yöntemle dosya yollansaydı bu reddedilmenin olmayacağını savunup Cemil Tugay’ın topu taca attığını dile getirmişti.
Görüşüm;
Çok uzatmaya gerek yok aslında.. Meclis çoğunluğunun özellikle büyükşehirlerde CHP tarafında olması, iktidar kanadının bir şekilde belediyeleri engellemek için yol aradığını göstermekte. Ama geniş resme baktığımızda olan vatandaşa olmakta. Ulaşım çalışan, emekli ve öğrencinin en büyük gider kalemlerinden biri haline geldi. Ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde halk adına vatandaş adına bu yükü bir nebze olsun azaltması gereken yetkililerin, incir çekirdeğini doldurmayacak bahanelerle önerileri reddetmesi ve halkı düşünmeden hareket etmesi kabul edilemez. 
Kısacası “Filler Tepişirken çimler eziliyor..”olan gariban halka oluyor..
 

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar