Gelişmeler

Büşra Ün'ün İzmir'den Dünya'ya Yolculuğu: Duvar Belgeseli

Duvar belgeseli, Türkiye'nin paralimpik tarihinde iz bırakan ilk kadın tenisçisi Büşra Ün'ün hayatını anlatan özel bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşar Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü mezunu Yönetmen Evrim İnci, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın paralimpik tenisçi Büşra Ün’ün hikayesini anlatan Duvar adlı belgesel, 24. İzmir Kısa Film Festivalinde En İyi Belgesel Film ödülüne layık görüldü.
Türkiye'yi 2016 ve 2020'de yapılan olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın paralimpik tenisçi İzmirli Büşra Ün'ün, günlük yaşamından spor kariyerine giden yolda hayata karşı duruşu ve yaptığı fedakarlıkları anlatan Duvar belgeseli ödül kazandı.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü mezunu Evrim İnci’nin yönettiği belgesel, Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen 24. İzmir Kısa Film Festivalinde En İyi Belgesel Film ödülü aldı. Duvar belgeseli, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAK ve Bornova Belediyesi Film Ofisinin desteğiyle çekildi.

Ödül kazanan başarılı ekipte, Evrim İnci’nin yanı sıra yine Yaşar Üniversitesi mezunu Görüntü Yönetmeni Cihangir Öztürk ve Yardımcı Yönetmen Yasin Erda da yer aldı. Belgeselin senaristliğini Elif Feyza Demir, kurgusunu ise Enis Manaz üstlendi. Ayrıca belgeselde ortak yapımcı olarak İran’dan Sepideh Mohtasham ve Vahid Hosseini de bulundu.

Evrim İnci, “Yaklaşık 8 yıldır belgesel film yönetmenliği yapıyorum; ancak son 4 yılda ekibimle beraber kurduğumuz yeni bir belgesel dili var. Bu dilde etkileyici kurgu, çarpıcı senaryo, farklı renk kullanımı, animasyon desteği gibi geleneksel belgesel sinemada görülmeyen ögeler mevcut. Bu dili oturttuktan sonra çektiğimiz iki kısa metrajlı belgesel Türkiye’de en çok ödül alan iki belgesel olunca bu dili korumamız gerektiğine karar verdik.

Büşra Ün’ün hayat hikayesini keşfettiğimizde de kendisiyle nasıl bir belgesel yapmak istediğimizi konuştuk ve yaklaşık 2 hafta süren çekimler sonucu ortaya 19 dakikalık belgeselimizi ortaya çıkardık. Büşra Ün’ün kendi arşiv görüntülerinden, aile üyeleri ve antrenörü ile farklı tarzda röportajlar yaparak belgeselin belge bölümünü destekledik. Sonuçta ise içimize çok sinen ve bizi uluslararası alanda ön plana çıkaracak bir belgesel ortaya çıkardık” dedi.

Sena Kaya
Sena Kaya [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar