Gelişmeler

Çocuk Çalıştayı ikinci kez toplandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF işbirliğiyle yapılan Çocuk Çalıştayı’nın ikinci etkinliği gerçekleştirildi.

EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde (Portekiz Sinagogu) düzenlenen Çocuk Çalıştayı’nın ikinci oturumunda 13-17 yaş arasındaki çocuklar 5 gruba ayrılarak kendi projelerini geliştirdiler.

Çocuklar 5 farklı proje geliştirdi

Çocuk Çalıştayı’na katılan 13-17 yaş arasındaki çocuklar, “iktisat” kavramını ve bütçe yönetimini farklı etkinliklerle deneyimledi. Beş farklı gruba ayrılan çocuklar güvenli şehir, çocuk ve gençlik katılımı, yeşil ve temiz doğa, engelliler için özel alanlar ve depremzedelere yardım konularında projeler geliştirdi. Ardından çocuklar, kendilerine verilen oyun paralarıyla istedikleri projelere yatırım yaparak bütçe yönetimini öğrendi. Çocukların projelerini tanıttıkları maketler, 15-21 Mart’ta düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde sergilenecek.

10 maddelik eylem planı çıkarılacak

Çalıştayda yerel yönetimlerin çocuk ve gençlerle olan ilişkisi, gençlerin hak ve katılımları, insan odaklı tasarım, müdahale alanları ve analizi gibi birçok konu tartışıldı. İkinci kez toplanan Çocuk Çalıştayı sonunda ortaya çıkan fikirlerden 10 maddelik bir eylem planı çıkarılacak. Çalıştayda konuşulanlar ve verilen kararlar, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ne sunulacak ve çalıştay, kongrenin çıktılarına katkı sağlamış olacak.

Kongre programı açıklandı

Sivil, şeffaf ve tümüyle katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı açıklandı. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor. Ana kongre, Türkiye ve dünyanın saygın bilim insanları ve uzmanlarını bir araya getirecek. 70’e yakın konuşmacı, birçok kapsamlı sunum gerçekleştirecek. Aralarında Vandana Shiva, Sir Bob Geldof, Michio Kaku ve Andrew McAfee gibi isimler geleceğin inşasına dair konuşmalar gerçekleştirecek.

Kongre programına 6 Şubat 2023 depreminin yarattığı yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler dahil edildi. Programa doğayla uyumlu ve afetlere dirençli kentlerin yaratılması gibi birçok konuda oturumlar eklendi.
Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi programı ve diğer tüm bilgiler iktisatkongresi.org adresinde yayımlanıyor.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar