Gelişmeler

AKP'li Ensarioğlu: DEM Parti ile yerel seçimde ittifak yok, çözüm süreci bitti

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Ensarioğlu, Rudaw'a yaptığı açıklamada, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile yerel seçimde ittifak olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtladı.

Rudaw'a konuşan Ensarioğlu, DEM Parti ile yerel seçimde ittifak olup olmayacağına ilişkin soruyu yanıtladı. Ensarioğlu, "Tabii benim DEM Parti milletvekilleriyle dostluğumuz var, görüşmelerimiz var, oturuyoruz sohbet ediyoruz. Geçenlerde de yetkilileriyle sohbet ettik. Ne yapabiliriz, Türkiye'de yeniden bir yumuşama için nasıl kapı aralanabilir, birlikte yeniden bir huzur ve şey ortamı nasıl sağlanabilir? Bunları doğal olarak kendi aramızda konuşuyoruz ama parti genel merkeziyle resmi bir temasları var mı benim bundan haberim yok. Ben de dışardan bir takım duyumları duyuyorum" dedi.

DEM Parti'nin genel seçimlerde CHP'yi desteklemesini olumlu karşılamadıklarının altını çizen Ensarioğlu “HDP bizi sevsin, bizi övsün, bize oy versin gibi bir şeyimiz yok. Hiçbir zaman olmaz da ki zaten siyasete ters. HDP kendisi olsun, başkasına koltuk değneği olmasın diyoruz" diye kaydetti.

'CHP Kürt sorununun anasıdır'

Ensarioğlu şöyle devam etti:

"Kastım şudur; cumhurbaşkanlığı seçimde de kayıtsız şartsız CHP'ye destek verdi. Geçen yerel seçimde de HDP sayesinde İstanbul, Antalya, Adana ve Mersin gibi büyükşehirleri onlar sayesinde aldılar. Peki, ne aldılar da bu kadar destek veriyorlar ve niye veriyorlar? Çözüm sürecini başlatan, demokratikleşme, Kürt dili ve kimliğini öngöründeki engelleri kaldıran, bir sürü yasal demokratik düzenleme yapan, Doğu ve Güneydoğu’ya bu kadar hizmet eden bir partiye elinden gelen bütün düşmanlığı yapacaksın ama gideceksin Kürt'ün düşmanıyla işbirliği yapacaksın. Asıl meseleniz Kürt meselesi ise CHP Kürt sorununun anasıdır, babasıdır, varlık sebebidir."

'Demirtaş rotayı 180 derece döndürdü'

Selahattin Demirtaş'ın Kobane Davası duruşmaları sırasındaki savunmalarını da okuduğunu söyleyen Ensarioğlu, şöyle konuştu:

"Rotayı sol marjinal çizgiden tam 180 derece döndürüp Kürdi çizgiye dönüştürmüş. Sanki geçen seçimlerde 'seni başkan yaptırmayacağız' da başlayıp “Kemal yürü” diyen kendisi değilmiş gibi. CHP'ye kayıtsız şartsız destek verip sol marjinal anlayışa parti içindeki o ittifak ortakları olan marjinal solla birlikte Kürt'ün oyuyla Türk soluna hizmet eden kendileri değilmiş gibi. Çünkü halktan tepki gördüler, yüzde 2-3 oyları düştü. Şimdi bakıyorlar demek ki bu marjinal solun derdiyle Kürt'ün derdi ile bir değil, yolu da bir değil, rotayı çevirmişler. İnşallah rotayı çevirirler, kayıtsız şartsız Kürt düşmanlarına hizmet etmeye devam etmezler. Kendileri olarak girsinler seçime. Bizim başka bir talebimiz yok. Bize en sert muhalefeti yapsınlar ama kendileri olarak seçsinler."

'Çözüm süreci bitti, ölen bir şeyi diriltemezsin'

AKP'li Ensarioğlu, "Gündeminizde çözüm süreci var mı?" sorusunu ise "Çözüm süreci bitti. Ölen bir şeyi diriltemezsin. Ancak PKK silahlı varlığına Türkiye'de son verir, bunun gereğini yapar, HDP'de demokratik siyasetin kuralları içinde siyaset yapar o zaman yeni bir şey belki kurgulanır. Ama çözüm süreci öldü, yani eski çözüm süreci yok" diye yanıtladı.

Yağmur Kılıç
Yağmur Kılıç [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar