Gelişmeler

Asılsız İddialara Konak Belediyesi'nden Açıklama Geldi

Konak Belediyesi'nden gündeme yansıyan asılsız iddialarla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, Abdül Batur'a karşı olumsuz algı ve yapılmaya çalışılan karalama kampanyası olduğu belirtildi.

Konak Belediyesi'nin asılsız iddialara konu olan haberler sonrası yaptığı açıklamada, olayın tamamen iki müteahhit şirket ve mal sahibi Vakıf Gayrimenkul arasındaki anlaşmazlığın ve yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak Belediyemizin gösterilmesi de abesle iştigal olduğu belirtildi.

Belediye tarafından yapılan açıklama şöyle;

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Bazı internet sitelerinde, Mersinli’ de yer alan bir inşaata ilişkin Belediyemizce yapılan işlemler çarpıtılarak farklı yöne çekilerek ve rant sağlanmış gibi asılsız iddialarda bulunularak yazı konusu haline getirilmiştir.

Bundan dolayı Belediyemize ve Başkanımız Abdül BATUR’a yönelik oluşturulmak istenen olumsuz algı ve yapılmaya çalışılan karalama kampanyası nedeni ile açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Öncelikle Konak Belediyesi ve Belediye Başkanı Abdül BATUR’un tek motivasyonu, Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarıdır.

Söz konusu yazı da oluşturulmak istenen olumsuz algı sadece ve sadece çamur at izi kalsın mantığının eseridir. Tamamen iki müteahhit şirket ve mal sahibi Vakıf Gayrimenkul arasındaki anlaşmazlığın ve yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak Belediyemizin gösterilmesi de abesle iştigaldir.

Konak Belediyesi ve Belediye Başkanı Abdül BATUR söz konusu iş ve işlemlerin tarafı olmadığı gibi sadece yasalar çerçevesinde sorumlu olduğu ve yapılması zorunda olan işlemleri gerçekleştirmiştir.

Çakma bir gazetecinin iddia ettiği gibi ortada bir kıyak yoktur. Afaki rakamlarla abartılan bir rant sağlama hiç yoktur. Sadece ve sadece hukukun gereği yapılmıştır.

Yapı sahibi Vakıf Gayrimenkul Ortaklığı Anonim Şirketi ile yapı müteahhidi İlk İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına 16/04/2020 tarihli ve 9 sayılı yeni inşaat ruhsatı düzenlenmiştir. 

Yapı sahibi olan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi tarafından İlk İnşaat Firması ile imzalanmış olan arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı sözleşmesini fesih ettiğini 16/03/2023 tarihli yazısı ve Üsküdar 17. noterliğinden gönderilen 24/03/2023 tarihli 14520 yevmiye numaralı ihtarname ve 24/03/2023 tarih 14518 yevmiye numaralı Üsküdar 17. noterliğinden şantiye şefi sözleşmesinin fesih edildiği bildirilmiştir. 

Yapı sahibi olan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketinin 16/03/2023 tarihinde müdürlüğümüze gönderdiği 2023/220 sayılı yazısında Rec Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile ana yüklenici sözleşmesini imzaladığını bildirmiştir. söz konusu taşınmaz için 11/05/2023 tarihinde Müteahhit ve şantiye şefi değişikliğine yönelik yapı sahibi olan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi müdürlüğümüze Müteahhit isim değişikliği ruhsatı başvurusunda bulunmuştur. söz konusu başvuruda ruhsat için gerekli evraklar ekinde Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Rec Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında Üsküdar 17. noterliğince düzenlenmiş olan 09/03/2023 tarihli ve 11827 yevmiye nolu “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı sözleşmesini müdürlüğümüze ibraz etmiştir. 

Söz konusu isim değişikliği başvurusuna istinaden hukuk işleri müdürlüğümüzün 22/11/2016 tarihli ve 18484 sayılı yazısı eki mütalaası ile 12/05/2023 tarihli web tapu kaydındaki inceleme doğrultusunda taşınmazın şerh beyan irtifak bilgileri hanesinde herhangi bir tedbir, kısıtlayıcı şerh, beyan veya mahkeme kararına rastlanılmadığı görüldüğünden ayrıca ruhsat düzenlenme tarihi itibariyle de müdürlüğümüze ibraz edilmiş ruhsat düzenlenmesine engel bir yargı kararı bulunmadığından 12/05/2023 tarihli müteahhit isim değişikliği ruhsatı tanzim edilmiştir.

16/06/2023 tarih ve 483 sayılı Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin yazısı ile belirtildiği üzere tahsisi yapılan alanın kullanımına son verilmesi ve yeni yüklenici olan Rec Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim irketi’ne tahsis edilmesi talebi bulunmaktadır.

03/08/2023 tarih ve 261177 sayılı yazımız ile söz konusu yeşil alanın kullanımının sonlandırılması ve tahliye edilmesi gerektiği İlk İnşaat Taah. San. Ti. A.Ş.’ye ve aynı konu 04/08/2023 tarih ve 262159 sayılı yazımız ile zabıta müdürlüğüne ve 07/08/2023 tarih ve 262222 sayılı yazımızda Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’ne bildirilmiştir.
Mersinli Mahallesindeki inşaata ilişkin Belediyemiz İmar Müdürlüğü tarafından yürütülen işlemlerin süreci bu şekildedir.

Bu inşaatla ilgili ne bir proje değişikliği yapılmıştır, ne inşaat artışına gidilmiştir ne de imar değişikliği söz konusudur. Yapılan işlem sadece daha önce verilen ruhsat üzerinde yüklenici firmanın ve fenni mesulün isim değişikliğidir. Ayrıca söz konusu alanda bir internet sitesinde iddia edildiği gibi Konak Belediyesi’nin ihale yapması söz konusu değildir. İnşaat alanında Konak Belediyesi’nin 1m2 bile mülkiyeti yoktur. Konak Belediyesi’nin alanda herhangi bir tasarrufu söz konusu dahi değildir. Hal böyle olunca Konak Belediyesi’nin ihale yaptığını söylemek yasa ve yönetmeliklerde bihaber olmak demektir.

Bu durumu hukuksuzluk rant sağlama gibi göstermek ve birilerine hizmet etmek tek kelime ile pespayeliktir. İmar Müdürlüğü tarafından Müteahhit firma ve fenni mesul değişiklik tarihini seçim öncesi yapılmasını da farklı yöne çekmek tamamen yasalardan anlamamaktır. Söz konusu iftira dolu yazının sahibi ve bu yazıyı altın bulmuş gibi yayınlayan diğerleri hakkında yüce Türk adaleti önünde hesaplaşacağımız bilinmelidir.

Kendilerine gazeteci diyen ama anket yapamadığı ve Belediyemizden gelir sağlayamadığı için asılsız yazılarla tamamen algı operasyonu yürüterek Konak Belediyesine ve Belediye Başkanı Abdül BATUR’u hedef alanlar bilmelidir ki; verilemeyecek hesabı olanlar siner pusar ve özür diler. Konak Belediyesi ve Belediye Başkanı Abdül BATUR’un verilemeyecek hiçbir hesabı yoktur. İzmir’in Konak’ı ve onun Belediye Başkanı Abdül BATUR’u karalayarak hedefledikleri amaca ulaşmak isteyenler bunda kesinlikle başarılı olamayacaklardır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar