Gelişmeler

Başkan İduğ deprem bölgesinde

Bornova Belediyesi'nin kurduğu çadır kente süpriz ziyaret

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Malatya’da depremzedelerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Bornova Belediyesi’nin Yeşilyurt ilçesinde kurduğu çadır kenti de ziyaret edip, Başkan İduğ ile birlikte Karadeniz ailesinin çadırına konuk oldu. Çadır kentle ilgili Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’dan bilgi alan Kılıçdaroğlu, Mehmet Karadeniz ve eşi Kezban Karadeniz ile çay içip sohbet etti.

Cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra ilk olarak deprem bölgesine giden Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiği çadırda Karadeniz çifti, “Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ sağolsun. Bizlere gerçekten çok sahip çıktı. Çadırın yanı sıra gönderdiği diğer yardım malzemeleriyle de bize destek oldu” ifadelerini kullandı.

Yardım 1200 kilometre öteden geldi

Kılıçdaroğlu daha sonra Başkan İduğ’la birlikte Bornova Belediyesi’nin aynı alanda kurduğu kreşi ziyaret ederek çocuklarla bir araya geldi. Yoğun bir ilgiyle karşılaşan Kılıçdaroğlu’nun sohbet ettiği depremzedeler, ihtiyaç duydukları yardımların yakınlarından değil, 1200 kilometre uzaktaki İzmir’den geldiğini ifade ederek, tüm personeli ve imkanlarıyla yanlarında olan Bornova Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Çadır kurmakla kalmıyoruz

Depremin başından bu yana yaptıkları çalışmalarla ilgili Kılıçdaroğlu’na bilgi veren Başkan İduğ, yurtdışından ithal ettikleri 2 bin 500 çadırı deprem bölgesindeki illere kurdurklarını, buna ek olarak 2 bin çadır siparişi daha verdiklerini söyledi. Sadece çadır kurmakla kalmadıklarını buralarda yaşayanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyleyerek, “Şu an bulunduğumuz ve 600 depremzedeye barınma imkanı sağladığımız Malatya Yeşilyurt’taki çadır kentimizde tuvaletten duşa, çocuk parkından kreşe, başta sobalar olmak üzere çadırların içinde ihtiyaç duyulan malzemelere kadar her şeyi düşündük” dedi.

Desteğimiz sürecek

Sadece çadır getirip kurmakla kalmayacaklarını buradaki ihtiyaçların karşılanması için görev yapan personelin de çok önemli olduğunu belirten Başkan İduğ, “Bu uzun bir süreç. Bundan sonraki süreçte en önemli ihtiyaç konteynerler olacak. Konteyner kentlerin kurulması için de çalışmalarımıza başladık. Deprem bölgesinden elimizi hiç çekmeyeceğiz. Türkiye olarak tek yürek olduk. Tüm vatandaşlarımızla birlikte yaralarımız sarılana kadar var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 160 personelimizle bölgedeyiz. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. 

Tüm başkanlarımızla sahadayız

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu da, bütün belediye başkanlarıyla deprem yaralarını sarmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Tüm sorunların üstesinden birlik ve beraberlik içinde geleceğiz. Bugün de deprem bölgesinde aynı şeyi yapıyoruz. Tüm başkanlarımızla sahadayız. Türkiye’nin dört bir yanından belediyelerimizle 11 ilimizdeki vatandaşlarımızın yanındayız, yanlarında olmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar