Gelişmeler

Cemil Tugay, MTK Ziyaretinde İzmir'in Potansiyeline Odaklandı

Cemil Tugay, Moda, Tekstil, Konfeksiyoncular Sitesi'ni (MTK) ziyaretinde Ege Bölgesi'nin önderliğine vurgu yaparak Türkiye'nin ve İzmir'in kalkınması için yeni bir vizyon ortaya koydu.

Moda, Tekstil, Konfeksiyoncular Sitesi (MTK) ziyaretinde konuşan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay “Ege bölgesinin ağabeyliğini, önderliğini yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye, balkanlar için, kafkaslardaki Türk devletleri için aslında bir umuttur, bir ağabeydir. Bu rolünü çokça zaman ihmal etmiştir.  Burada Türkiye nasıl bu kimliğini ihmal ettiyse İzmir’de Ege Bölgesi'ndeki ağabeyliğini ihmal etmiştir. Bu vizyonu önümüze koymamız lazım” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, saha çalışmaları kapsamında Bornova’da MTK’yı ziyaret etti.Tugay’a, Bornova Belediyesi geçmiş dönem Belediye Başkanı Olgun Atilla ve Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki eşlik etti.

TUGAY: TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK POTANSİYELİ OLAN KENTİZ

 

Büyükşehir Adayı Cemil Tugay ziyarette yaptığı açıklamada “Daha önce burayı ziyaret edememiştim. Sitenin Varlığından haberdardım ve buraya gelirken yaptığım incelemelerde Türkiye'nin en büyüklerinden birisi olduğunu gördüm. Kent kimliğinde de önemli bir yere sahip olmasının mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum. İzmirimizin bu tür kurumlara ve yatırımlara ihtiyacı var. Var olanların daha büyümesine ihtiyacı var. Belediyeciliği biliyorsunuz. Kentin temizliğini, düzenini sağlar. Kentle ilgili geleceğe dair vizyonunu çizer yerel yönetimler. Temel belediyecilik hizmetlerini bir kenara koyduğunuzda önümüzdeki dönem için benim çok önemsediğim şey var. O da ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum malum… Refahın adil dağılımı ile ilgili ciddi sorun var. Üretici ürettiğinden bir şey anlamıyor. Tüketici temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Böyle bir ortamda bizim ülkemizin ve şehrimizin kalkınmasını ve gelişmesini hedeflememiz lazım. Şehrin kalkınmasında yerel yönetimin payının küçük olduğu düşünebilir. Ancak içinde bulunduğumuz kriz döneminde şehir olarak kendi dinamiklerimizi daha fazla harekete geçirip potansiyelimizi daha fazla kullanmalıyız. İzmir’in potansiyelinin en çok fakrında olanlardansınız. Türkiye'nin en büyük potansiyeli olan şehirlerinden birindeyiz. 'Bize yardım edin'den  çok kendi içimizdeki dinamikle kent içi ittifakı kurarak yapmalıyız. Kentin kurumları arasında da ittifak yapılmalı. Ticaret Odamız, Borsamız, tüm ilgili kurumlar, akademisyenlerimiz, üniversitelerimizle bir ittifak etrafında birleşmeliler ve bu ittifak adına İzmir’in kalkınması, refahının artırılması ve zenginliğinin arttırılmasını sağlanmalı” diye konuştu.

ROL ÜSTLENMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

 

İzmir’in Ege bölgesindeki rolüne dikkat çeken Tugay, “ Ege bölgesinin ağabeyliğini, önderliğini yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye balkanlar için, kafkaslardaki Türk devletleri için aslında bir umuttur, bir ağabeydir. Bu rolünü çokça zaman ihmal etmiştir.  Burada Türkiye nasıl bu kimliğini ihmal ettiyse İzmir’deki, Ege Bölgesi'ndeki ağabeyliğini ihmal etmiştir. Bu vizyonu önümüze koymamız lazım. Bu bölgede bizim bölgesel kalkınmayı planlama çerçevede tarım, sanayi, doğal kaynaklarımızı, ekolojik anlamda da planlamamız lazım. Sizler layık görürseniz ve 5 yıl için beni Büyükşehir Belediye başkanı yaparsanız böyle bir rol üstlenmeyi düşünüyorum. Ege Bölgesi'ndeki herkesi için İzmir çok  farklı bir yerdir. Biz de bundan sonra sadece alışveriş, tatil, sosyalleşme için gelinen bir kent değil, iş insanlarının bölgesel olarak planlamayı nasıl yapacağız diye gelip çalıştıkları bir kent olmayı hedefliyorum. Çağrılarımız bu yönde olacaktır” dedi.

YETER Kİ ÜRETMEYE DEVAM EDİN

 

Geleceğe umutla bakılması çağrısında bulunan Tugay, “yüzünüzdeki mutsuzluk halinin gitmeli, daha güler yüzlü karşılamalıyız geleceği. Naif, eğitimli, ülkesini seven insanlar olduğumuzu çok iyi biliyorum. Çünkü ben de İzmirliyim. Bizi içine soktukları cendereden çıkmak kolay... İçimizdeki İzmirliyi bulalım ve hep beraber yukarı çıkalım. Yüzlerinizde gülümseme bekliyorum. Beni başkan olarak onaylarsanız ve görev verirseniz MTK’nın her türlü ihtiyacınızda yanınızda olacağım. Yollarla ilgili problem olduğunu, yeşil alanla ilgili ihtiyaçlarınız olduğunu bana söyledi arkadaşlar. Böyle bir kuruma destek olmak beni mutlu edecektir. Yeter ki siz çalışmaya üretmeye devam edin” diye konuştu.

MTK esnafını da dinleyen Tugay’a yöneltilen taleplerin başında ise sahipsiz sokak hayvanları geldi. MTK üyeleri ‘Başı boş sokak köpekleri ciddi anlamda sorun yaratıyor bizler. Özellikle sabah saatlerinde işe gelirken saldırıya uğruyoruz. Belediye kısırlaştırıp geri bırakıyor ancak daha canı acıdığı için daha saldırganlaşan hayvanlar bizlere saldırıyor. Personel akşam saatlerde buraya gelmek istemiyor. Yemek yemeye dışarı çıkamıyorlar, dışarıdan yemek bile söyleyemiyorlar’ dedi.

Söz alan Tugay, "Söylediğiniz  her şeyin çözümü var. Biz Ömer Başkan ile her zaman yanı başında olacağız. Anlattıklarınıza duyarsız kalmayacak, hepsini çözeceğiz.  Her geçen ay daha iyi hissedeceğinizi şimdiden söyleyebilirim. Sizlerin mutluluğunu amaçlayarak siyaset yapıyoruz. Burada sadece kuru söylemler değil, sahada pratik olarak iş yapan insanlar olduğumuzdan şüpheniz olmasın. Geçmişten bugüne deneyimlerimizle birlikte Olgun Atilla Başkanımızın da tecrübelerini her zaman bizim yanımızda olanlarla hizmet edeceğiz. Bizi ailenizden sayın. Bize istediğiniz zaman kızın. Yüzümüze karşı yapın. CHP bizim için çok kutsaldır ancak şehir çok ayrı bir yerdedir. Bizim görevimiz bu şehrin gerçek kimliğine hizmet etmek. Belediye başkanlarımızın hepsi genç ve dinamik. Yapacakları hizmetlerle kendilerini kanıtlamak istiyorlar.  Herkesi kucaklayan, insanlara güven veren bir siyaseti sahada yapmak istiyoruz. Sonra da genel seçimde iktidar olalım istiyoruz. Ülkemizin CHP iktidarına ihtiyacı var. Ülkemizin kuruluş ilkelerine sahip çıkacak, herkesi kucaklayacak bir parti konumundayız. Hepimizi gururlandıracak bir liderimiz var. Manisa’nın evladıdır ancak İzmir kendi şehri gibidir. Bizim onu asla mahcup etmemek gibi görevimiz var. Bunu yerine getireceğiz. Siz işinizi en iyi şekilde yapmaya devam edin, geri kalan konuları bize bırakın. Mazbatayı alır almaz çalışmalarımızı başlatacağız."

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar