Gelişmeler

CHP'den Anayasa Değişikliği Tepkisi: "Yargıya Talimat Verilmesi Anayasaya Aykırıdır"

CHP Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, hükümetin gündeme getirdiği anayasa değişikliği tartışmalarına sert tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, hükümetin gündeme getirdiği ‘anayasa değişikliği’ tartışmalarına sert bir dille tepki gösterdi.

Mehmet Uçum’un Yargıya Talimat Verme Yetkisi Yok

Gökçen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Uçum’un Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) sorun çıkardığını ve bağlayıcı olmadığını iddia ettiğini belirtti. Gökçen, “Mehmet Uçum, anayasal yetkisi olmamasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı kurumunun gücünü kullanarak yargıya anayasaya aykırı işler yapılması için talimat vermektedir” dedi.

AYM’nin Kararları Bağlayıcıdır

Gökçen, AYM’nin iki kez hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen ve milletvekilliği düşürülen Can Atalay’ın durumunu hatırlattı. Gökçen, “Anayasanın 153. maddesinde belirtildiği üzere AYM kararlarının bağlayıcı olduğunu vurguladı. Norm denetimi kararları da bunun istisnası değildir, bireysel başvuru kararları da istisna değildir. Yargıtay 3. Ceza Dairesi de bunun istisnası değildir. Hatay halkının seçtiği milletvekili Can Atalay da bunun istisnası değildir. Bireysel başvuru kararlarının bağlayıcı olmadığını iddia edenler, anayasada hiç yazmayan, anayasada yazılı metne açıkça zıt ve geleceğe dair son derece tehlikeli bir yorum yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar