Gelişmeler

Erdal Beşikçioğlu'nun Etimesgut adaylığı CHP'yi karıştırdı

CHP'nin Ankara Etimesgut belediye başkan adayı olarak tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Beşikçioğlu'nu göstermesi parti içerisinde krize neden oldu.

CHP’nin Ankara’nın Etimesgut ilçesinden tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nu aday göstermek istemesi parti içerisinde krize neden olurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da Beşikçioğlu’na itiraz ettiği bildirildi.

T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre, 200’ün üzerinde il ve ilçede belediye başkan adaylarını toplamak üzere bugün toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Ankara’nın Etimesgut ilçesinde belediye başkan adayı olarak tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nu gündemine aldı.

Haberde, Beşikçioğlu ile ilgili karar MYK’da herhangi bir itiraz olmadan kabul edildi ve Parti Meclisi’ne (PM) sunulacak aday listesinde yer aldı.

Mansur Yavaş itiraz etti

Ancak MYK toplantısı sırasında Beşikçioğlu ile ilgili kararın kamuoyunun gündemine yansıması üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu karara itiraz ettiği iddiaları da gündeme geldi.

Etimesgut ilçesinde İyi Parti seçmenini de kazanabilmek için İyi Parti’den istifa eden Mesut Özarslan’ı aday göstermek isteyen Yavaş, bu isteğinin kabul edilmemesi üzerine de parti yönetimine tepki gösterdi.

Gölbaşı ilçesinde de eski MHP’li Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nı aday göstermek isteyen Yavaş’ın bunun üzerine Gölbaşı’nın da açıklanmamasını istediği iddia edilirken, Yavaş’ın adaylıktan çekilebileceği iddiaları da gündeme geldi. Bu arada Etimesgut ilçe örgütünden de tepkilerin geldiği öğrenilirken, 16.00’da başlaması planlanan PM toplantısı birkaç kez ertelendi.

Öte yandan gazeteci Saygı Öztürk, bu karar ilişkin önemli bir iddia ortaya attı.

Öztürk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, kendi önerdiği Mesut Özarslan yerine Beşikçioğlu'nun gösterilmesi önerisine tavır olarak adaylıktan çekilme kararı aldığını iddia etti.

İkna edildikten sonra PM gündemine gelecek

İtirazların artması üzerine Genel Merkez yönetimi Mansur Yavaş’ı ikna etmek için görüşme trafiği başlattı. MYK toplantısı 19.45’te sona ererken Özgür Özel’in de Mansur Yavaş’ı ikna ettikten sonra Beşikçioğlu kararını PM’ye getirebileceklerini ifade ettiği öğrenildi. Bu arada MYK toplantısının ardından gazetecilerle bir araya gelen Özel, Erdal Beşikçioğlu ile ilgili soruya, “Ben bu fikrimi ilk paylaştığımda Mansur Bey’in hoşuna gitmişti, halen de daha hoşuna gideceğini düşünüyorum. Etimesgut’la ilgili belki başka bir şey olabilir. Mansur Bey’in de gücüne güç katacaktır, orada bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz” yanıtını verdi.

Yağmur Kılıç
Yağmur Kılıç [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar