Gelişmeler

Helil Kınay: Bizler susarsak kimsenin umudu kalmaz

Cumhuriyet Halk Partisi Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, seçime adım adım yaklaşılırken Karabağlar sokaklarını gezerek vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor.

CHP Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, güne Tüm-Bel-Sen İzmir 2 No’lu Şube’de emekçilerle buluşarak başladı. Masada da, hukukta da, sokakta da emekçilerle beraber olduğunu belirten Kınay, Karabağlar’daki her bir vatandaşın hakkını savunmak için de aynı kararlılıkla mücadele edeceğini belirtti. Seçimden seçime değil, 5 yıllık sürecin tamamında vatandaşlarla iç içe olacağını belirten Kınay, “Bizler susarsak kimsenin umudu kalmaz. Hepimiz varsak var olacağız, birimiz bile yoksak yok olacağız” dedi.  Konuşmasının ardından Kınay, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik hazırlanan taahhütnameyi imzaladı.

Esnaf ve vatandaşla buluştu

Tüm-Bel-Sen İzmir 2 No’lu Şube ziyaretinin ardından Kınay, Milletvekili Musa Çam ile birlikte Fahrettin Altay Mahallesi ve Üçkuyular Mahallesi’nde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Mahalle sakinleri ile sohbet eden Kınay, onların sorunlarını dinleyerek, daha güzel bir Karabağlar için hızla çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

Onların faturalarını ödeyebilmek için biz açlık sınırının altında yaşıyoruz

Esnaf ziyaretinin ardından Kınay, Üçkuyular mahalle sakinleri ile İsmet Cafe’de buluştu. Vatandaşlarla bir araya gelen Kınay, ülkenin geleceği için mücadele ettiklerini belirterek, “Onların faturalarını ödeyebilmek için biz açlık sınırının altında yaşıyoruz” dedi. Öğretmenlerin okullara atanamadığı günlerde ÇEDES projesi ile imamları okullara sokanlar hakkında konuşan Kınay, bu konuyla ilgili de mücadele sözü vererek, “Yapmayacağım hiçbir şeyin sözünü vermem, yapamayacağım şey içinse savaşacağımın sözünü verebilirim” dedi.

İftarda Özer Ailesi’ne konuk oldu

İsmet Cafe buluşmasının ardından Başkan Adayı Kınay Limontepe’de Özer Ailesi’nin evinde iftar yaptı. Aileye ev sahiplikleri ve güler yüzleri için teşekkürlerini iletti. İftarın ardından Tosun be Zengi Ailelerini de ziyaret etti. Ailelerin ve mahalle sakinlerinin sorunlarını dinleyen Kınay, seçimden sonra bu sorunları çözmek için kurulacak komisyonlarla birlikte çalışacaklarını belirterek, yaşanan sorunları çözmek için projeler geliştireceklerini ifade etti.

Devlet müteahhit değildir

Zengi Ailesi’ni ziyaretinin ardından Durak Kıraathanesi’nde vatandaşların coşkulu karşılamasıyla mahalle sakinleri ile buluşan Kınay, hiç kimsenin “1 kere geldin, bir daha gelmedin” diyemeyeceğini belirtti.“Herkesin vatandaş olduğunu bilmeye, öteki olmadığını hissetmeye ihtiyacı var. Kimsenin kendini yalnız hissetmediği bir Karabağlar için biz varız, diyoruz” ifadelerini kaydetti.

Kentsel dönüşüm hakkında konuşan Kınay, “Sağlıklı ve güvenli barınma bir vatandaşlık hakkıdır, devletin de görevidir. Biz; hakça, adil, vatandaşla bir masanın etrafında konuşarak, her aşamasında vatandaşa bilgi verilen bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Kentsel dönüşümü planlarken vatandaşların ekonomisine uygun ve sosyal yaşam alanı göz önünde bulundurulan bir plan yapacağız. İstanbul’da Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümü olarak gösterilen Fikirtepe ve Sulukule’deki yapılarda oturanlar, orada oturan vatandaşlar değil.  Oranın kendi vatandaşlarını bir gecede dozerlerle, polis zoruyla evlerinden çıkardılar. Bunun adı kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşümdür. Devlet müteahhit değildir. Kar amaçlı konut yapmaz, vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamak için konut yapar” dedi.

İmar afları yüzünden ülkemiz beton mezarlığına dönüştü

Hükümetin kentsel dönüşümlere belediye ve meslek odalarının itiraz ettiği ifadelerine yanıt veren Kınay, “O planları vatandaşın yararına şekilde yapsalar, belediye ve meslek odaları itiraz etmez. 6 Şubat’ta vatandaşlarımıza mezar olan binalar için imar affı getirenler onlar. İmar afları yüzünden ülkemiz beton mezarlığına dönüştü. Vatandaşlarımızın hakkını savunan, yerinde, ranta değil vatandaşa hizmet eden kentsel dönüşümü yapacağız” dedi.

Benim her sözüm taahhüttür

Kentsel Dönüşüm Dernekleri ile görüştüklerini belirten Kınay,  1 Nisan itibari ile çalışmalara başlayacaklarını, vatandaşları, belediyeyi ve meslek odalarının katılımı ile bir komisyon kuracaklarını belirten Kınay, “ Derneklerimizle görüştük, sunulan taahhütnamede eksiklikler ve yetersizlikler var. Limontepe’deki kentsel dönüşümle Fahrettin Altay’daki kentsel dönüşüm aynı olamaz. Karabağlar’ın bütününe yönelik bir çalışma ve taahhütlerden bahsediyoruz.  Ben yıllardır kentsel dönüşüm ile ilgili sözlerimi paylaşıyorum. Sadece belediye başkan adayı olduğum için kentsel dönüşüm cümlesi kurmuyorum, çevre mühendisi olduğum için, hak savunucusu olduğum için 2012’den beri Karabağlar’ın kentsel dönüşüm sorunları ile ilgileniyorum. Ben bugüne kadar kentsel dönüşüm mağdurlarının yanında oldum. 1 Nisan’dan sonra da belediye başkanı olarak yanlarında olmaya devam edeceğim. Kentsel dönüşümle alakalı ayrı bir komisyon kuracağız.  Benim her sözüm taahhüttür” dedi.

Ulaş Üstündağ
Ulaş Üstündağ [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar