Gelişmeler

İYİ Partili Özlale: İzmir'i CHP'nin yönetemediğini söyledi

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale, partisinin il binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale, partisinin il binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. İYİ Parti İzmir İl Başkanı ve İYİ Parti Teşkilat Başkanı Tuncer Kılıç’ın da katıldığı toplantıda basın mensuplarının siyaset ve kentle ilgili sorularını yanıtladı.

İzmir’in sorunlarına ilişkin konuşan Özlale, İzmir Milletvekili olmadan önce de İzmir’in sorunlarını gördüğünü, bildiğini belirterek, “En çok gözüme çarpan problem, alt yapılar oldu. İzmir’e dışarıdan gelen birisi Alsancak Kordon’dan ibaret zannediyor ama İzmir’in orada yaşayan kesimi yüzde 10. Arka mahallelere gittiğimizde en çok problemin orada olduğunu görüyoruz. İnsanların orada sıkışıp kaldığını görüyoruz. Ve çarpık kentleşme. Bana kokuyla ilgili soracak olursanız. Ben kokuyu İzmir’in ilk 5 problemi arasına koymuyorum. Bu önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. İzmir’in daha öncelikli sorunları var. Örneğin İzmir afetlere dirençsiz bir kent” dedi.

İzmir’de büyükşehir belediye başkan adaylarının hala daha netleşmemiş olmasına karşın basın mensuplarından gelen “CHP’den en zorlu rakibiniz kim?” sorusuna Özlale, “CHP bence İzmir’de aday çıkarmamalı, bunu İzmir’in menfaati için yapmalı. Ben bunu ısrarla vurgulayacağım. Bana göre İzmir’i bilen İzmir’in sokaklarında büyümüş, İzmir için dertlenen insanların belediye başkan adaylığında yarışması gerektiğini düşünüyorum. Hem CHP’den hem de AK Parti’den” sözlerini kaydetti. Öte yandan Özlale, şu ana kadar sahada bir anket çalışması yapmadıklarını belirterek, “Şu ana kadar anket yaptırmadık, çünkü adaylar belli değildi. Adaylar tanınana kadar beni tüm İzmir’in tanımasını sağlamaya çalışıyoruz. Daha mikro bazlı problemlere, mahalle mahalle daha fazla hakim oldum. Ben 1. Bölge milletvekili adayıydım. 2. Bölgeye gitme şansım olmadı. Belki fark ettiyseniz ikinci bölgeye daha çok ağırlık veriyorum. Bir tek orada Kınık kaldı. Çeperdeki ilçelerin problemlerine daha fazla vakıf oldum. Bir de üzücü olan şey de şu benim çocukluğumda, gençliğimde İzmir neyse hala aynı” sözlerini kaydetti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 2019 yılında söz verdiği vaatlerin yüzde 87’sini tamamladığına dair söylemlerine katılıp katılmadığının sorulması üzerine Özlale, “Katılmıyorum. İzmir’in problemleri çok önceden başladı. Geçmiş dönemde de İzmir’de bir imar problemi vardı. Gecekondulara ruhsat verildikten sonra İzmir’in görünüşünün kötüleşmesi vardı. Ben Tunç Beyden daha iyi bir belediye başkanı olacağımı söylüyorum ama buranın problemleri son 5 senede çıkmadı. Tüm Türkiye çarpık kentleşirken İzmir bundan en olumsuz etkilenen şehir oldu. 90’lı yıllarda bir sel felaketinde burada onlarca insan hayatını kaybetti. Belediyecilik son 5 senede kötüleşmedi çok daha eskiye dayanacağını düşünüyorum” diye konuştu. Özlale, “İzmirli adaylar belli olduktan sonra seçim atmosferine girer. Ben de İzmirliye kendimi daha yeterince tanıtamadım. Ama iyi yönde gidiyoruz. Biraz daha hevesli, biraz daha tempoyu artıracak şekilde ilerlemek gerekiyor” dedi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar