Gelişmeler

İzmir'de CHP Aday Tanıtım Töreni: 30'da 30 Hedefi ve Anket Sonuçları

İzmir'de 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan CHP, aday tanıtım törenini Karşıyaka Mustafa Kemal Spor Salonu'nda büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

CHP, 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir'de adaylarını görkemli bir törenle tanıttı. Karşıyaka Mustafa Kemal Spor Salonu'nda düzenlenen törene CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, milletvekilleri, ilçe belediye başkan adayları ve çok sayıda partili katıldı.  CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın katılanlar arasındaydı.

Başkan Soyer katılmadı

Yeniden aday gösterilmeyen mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in törene katılmaması da dikkat çekti. Soyer, adaylık belirlenmesinde kurultay ödüllendirilmesi ve cezalandırılması yapıldığını belirtmiş ve kırgınlığını ifade etmişti.

İzmir'de 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan CHP, aday tanıtım törenini Karşıyaka Mustafa Kemal Spor Salonu'nda büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

Başka İzmir yok gözünüzü dört açın

Törende ilk konuşmayı CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu yaptı.Aslanoğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

İzmir hayata farklı bakar. Sürekli betonu övenlerle bizim aramızda kocaman fark var. Bizler piknik yaparken, onlar rezidans yaparken mutlu olur. Biz İnciraltı’nı rezidansa çevirmeye çalışanlara inat orayı kent ormanına çevirmeye çalışan Ahmet Piriştina ile gurur duyarız. Aşık Veysel Rekreasyon alanını kuran Aziz Kocaoğlu ile gurur duyarız. Olivelo Parkları kuran Tunç Soyer ile gurur duyarız.Merak etmeyin; İzmir’in doğası, denizi yine korunacak. Bu kez buna Sayın Cemil Tugay imza atacak.

Siz bizimkileri tarımı geliştirmeye çalışanlar olarak tanırsınız. Bizimkiler, kooperatiften aldıkları sütü halka dağıtır, onlar engellemeye çalışır. Bizimkiler doğanın, onlar betonun peşinde. Bunlara bıraksak Alsancak limanı bile AVM olacak. Bizimkiler Buca Cezaevi alanı yeşil alan kalsın diye mücadele peşinde, onlara bıraksak Çeşme’yi bile betonlaştıracak.Bizimkiler taş ocağına karşı ağaç nöbetinde. AKP yerel yönetimleri alırsa ne olur diye soruyorlar? Ne ağaç ne çiçek bırakılar. Ne arı ne böcek bırakırlar.Bizler mücadeleye devam edeceğiz. Hep birlikte zafere odaklanacağız.Bizle CHP’liyiz. Sosyal belediyecilikle halkımızı buluşturan başkanlarımızla gurur duyuyoruz. Adaylarımız yeniden halktan vize alacak, inanıyoruz. Göstermelik işlerin değil altyapının yanında olan, emekten, doğadan yana olanlarla gurur duyuyoruz.

Onların lideri İngiliz gemisiyle kaçan Vahdettin, bizim liderimiz Bandırma vapuruyla gelen Mustafa Kemal Atatürk.Onların kahramanı İskilipli Atıf, bizim kahramanımız İsmet İnönü.Biz 14 Mayıs’ta çok istedik, çok çalıştık ama yetmedi haramilerin saltanatını yıkmaya… Ama hiç heveslenmesinler İzmir’i teslim etmeyeceğiz.Bize düşen çağdaşlıktan yana olan, Atatürk’ten yana olan başkan adaylarımızı göreve yeniden kazandırmak.

Ayağa kalkın arkadaşlar, başka İzmir yok. Ayağa kalkın, gözünüzü dört açın. Başka İzmir yok. Ayağa kalkın. Ayağa kalkın. Ayağa kalkın.

İzmir'de 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan CHP, aday tanıtım törenini Karşıyaka Mustafa Kemal Spor Salonu'nda büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

Özel: "İzmir'i Bırakmayız, 30'da 30 Yapacağız"

"Bugün CHP'nin sancak gemisindeyiz. Bugün Milli Mücadele'de ilk kurşunun atıldığı yerdeyiz. Bugün bir İmparatorluğun tebası olmaktan çıkıp da bir Cumhuriyet'in onurlu, eşit vatandaşları olmanın en önemli mücadelesinin başladığı yerdeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın emanet edildiği kentteyiz. Bugün Kubilay'ın başını verdiği ama onlara başını eğmediği kentteyiz. 

İlkokul son sınıfta öğretmenin 2 sınava gireceksin dedi. Formumu doldurdu Gülseren öğretmen. Şimdi 89 yaşında hala Karşıyaka'da yaşıyor ve 10 yaşında Bornova Anadolu Lisesi'ne geldim. Ortaokul, lise, üniversite, askerliğimi de şurada Ege Deniz Bölge Komutanlığı'nda yaptım. 

Ömrümün en güzel 12 yılının geçtiği, hayat arkadaşım Didem'le tanıştığım ve aşık olduğum bu güzel kente bugün Genel Başkan olarak geldim. Bugün bu güzel kentle kucaklaşmanın onurunu yaşıyorum. Merhaba İzmir!

Aziz Kocaoğlu'na, Tunç Soyer'e teşekkür ediyor, İzmir'in efsane belediye başkanı Ahmet Piriştina'ya Allah rahmet eylesin diyorum. Çok şey borçluyuz.AKP tarafından birçok iftira ve hakaret sıralanıyor ve devam edecek ancak CHP olarak göğsümüz dik, başımız ileride. İzmir bizi, biz İzmir'i biliyoruz. Hiç heveslenmesinler.

30 belediye başkan adayı kürsüye çıkacak. Bu süreçte İzmir'in beklentilerine baktığımızda, madem Cumhuriyet'in sancak gemisidir. Birileri 18 bakan ilan edip kadınlara sadece aile bakanlığını verirken, 'yani senin işin evindir bakan da olsan sadece aile bakanı olabilirsin' 18'de 17 erkeklere bu işi emanet edenlere 6 kadın belediye başkanımız varken hepsi de seçilecek yerden 9 cumhuriyet kadınıyla karşınızdayız.

30'da 30 yapacağız

Adayları gösterdik, 4 gün sonra sahaya indik. Anketlerimizi yaptırdık ve yapılan anketlerin sonucunda gördüğümüz odur ki; aldığımız yol, adayların gördüğü kabul, sahada yarattıkları heyecan, önümüzdeki süreç için bugün belki bir hayal olarak görülen 30'da 30'u müjdeliyor. Size söz veriyoruz hiçbir belediyemiz kaybedilme noktasında değil. Kiminde çok açık öndeyiz örneğin Karşıyaka. Kiminde açık farkla öndeyiz, pek çoğunda garanti bir farkla öndeyiz. Ama 4-5 ilçede birkaç puan önde yada geride olarak ciddi şekilde yarışıyoruz. İzmir'de 30'da 30 yapacağız. Buna inanın buna güvenin."

Son olarak "Seçimlerde seçim şarkısı ve seçimlerin tanıtım filmi var. Bu akşam saat 20.00'da bütün Türkiye görecek" diyen Özel, seçim şarkısını ve tanıtım filmini İzmir'de ilk defa gösterime sundu.

2024'ün mart ayında yapılacak yerel seçimler için siyasi partilerin hazırlıkları devam ederken, İzmir'de de aday tanıtım toplantısı gerçekleştiriliyor. CHP lideri Özgür Özel ve Genel Merkez yönetimi olmak üzere birçok ismin katıldığı toplantıda CHP'nin İzmir Büyükşehir adayı Cemil Tugay, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

"Şunu kimse unutmasın; İzmir’i siyasi dillerinde küçümseyen, ayrıştıran, bölen, öfkeli dile İzmirli’nin tertemiz oyları gitmez" ifadelerini kullanan Tugay, "Artık anlamaları lazım ki İzmir’i hiçbir zaman alamayacaklar" dedi.

Tugay: "İzmir'i Mutluluğun Başkenti Yapacağız"

Tugay'ın açıklamasının tamamı şu şekilde:İzmir bize geçmişin görkemli medeniyetlerinden mirastır.Bize bırakılan en değerli miras ise çağdaş bir cumhuriyet şehri olma kimliğidir. İzmir’imiz bilindiği üzere Kurtuluş Savaşı yıllarında ülkemizin işgale karşı mücadelesinde direnişin, kurtuluşun ve kuruluşun simge şehri olmuştur. 9 Eylül 1922’den beri özgürlüğün adıdır İzmir. Savaşın yıkımına uğramış, ekonomik bakımdan çökmüş olan Anadolu, siyasi bağımsızlığını, ekonomik bağımsızlıkla tamamlama felsefesiyle yola çıktığı günlerde yapılan İktisat Kongresinin de İzmir’de toplanmış olması İzmir’e biçilmiş bir başka rolün göstergesidir. 

İzmir'de 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan CHP, aday tanıtım törenini Karşıyaka Mustafa Kemal Spor Salonu'nda büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

Önceki başkanlara teşekkür etti

İzmir cumhuriyet tarihi boyunca Cumhuriyetçi ve sosyal demokrat belediye başkanlarıyla gelişmiş ve  kalkınmıştır.İzmir’i yanmış yıkılmış halinden modern bir kente dönüştüren, şehri planlayan, İzmir  Fuarı’nın da kurucusu Dr. Behçet Uz, Cumhuriyet döneminin aydınlanma neferlerindendi. Kendisi bir Mustafa Kemal Atatürk fedaisiydi.

İhsan Alyanak, dürüst olduğu kadar cesurdu.Bireye değil topluma hizmete öncelik verdi.Rahmetli Bülent Ecevit kendisine ‘Halkçı Alyanak’ lakabını boşuna vermedi.Yüksel Çakmur Başkanımız, bu kentin geleceğine sahip çıktı. Halk için ucuz marketleri kentin dört bir yanına yaydı.Rahmetli Ahmet Piriştina, Büyük Kanal Projesi, Kordonboyu, İzmir Metrosu gibi büyük projelerin yanı sıra Eşrefpaşa Hastanesi’ni dar gelirlilere açtı.

Aziz Kocaoğlu Başkanımız, 15 yıl örnek bir belediyecilik ortaya koydu. İzmir modelini tarifledi. Kente ve İzmirliye dokunan süt kuzusu, tarımsal kalkınma kooperatifleri gibi örnek projeleri hayata geçirdi.

Tunç Soyer başkanımız, görevi süresince sadece İzmir’e hizmet vermedi. 11 ilde yıkıma neden olan 6 Şubat Maraş depremlerinden etkilenen kentlere gitti, İzmir’in dayanışmasına öncülük etti ve oralarda  İzmir’i hep var etti.

Hepsine ayrı ayrı minnet duyuyor ve teşekkür ediyorum. Onların yaptıklarının üzerine yeni şeyler koyarken, miraslarını başımızın üzerinde taşıyacağımıza, bu anlayışın sürdürüleceğine, bu kentin değerlerinin korunacağına söz veriyorum.

İzmir'in var olan potansiyelini ortaya çıkaracağız

Bu aynı zamanda bizim tarihe olan borcumuz.Biz İzmir’in tarihsel kimliğine her zaman sahip çıktık ve koruduk. Bu dönemde üzerine yeni roller ekleyerek yola devam edeceğiz. Aslında İzmir’in zaten var olan potansiyelini, gücünü ortaya çıkaracağız.Sağlam sosyokültürel dokusunun yanında, çok değerli akademisyenleri, güçlü iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu kenti mutluluk ekonomisinin başkenti yapacağız.  

 2010 yılında CHP üyesi oldum. Geçen yıllarda partimizde pek çok görev üstlendim. Bir Tıp doktoru, uzman bir cerrah iken neden siyasete girdiğim hep soruldu. Cevabım hep aynı oldu; Ülkemiz böyle sıkıntılı zamanlar yaşıyorken sadece kendimi düşünüyor olamazdım. Elimden geleni yapmalı, bana düşen bir görev olursa yerine getirmeliydim. Parti üyeliğim boyunca yaşadıklarım, bana iyi ki siyasete girmişim dedirtti. Yerel yönetimde her insana el uzatan siyasetin nasıl iyileştirici ve birleştirici olduğunu yaşayarak öğrendim.

Bugün Atatürk’ümüzün emaneti Cumhuriyet Halk Partimizin İzmir Büyükşehir belediye başkan adayı olarak huzurlarınızdayım.Yaşamımla ait olduğum, sokaklarında büyüdüğüm ve yönetmeye talip olduğum bu mükemmel şehir için çalışacak olmanın kıvancını yaşıyorum. Bu şehrin geleceğe yolculuğunda imzam olacağını düşünmek bile çok heyecan verici, büyük bir onur. 

Beni bu onurlu temsiliyete layık gören Saygıdeğer Genel Başkanım Özgür Özel başta olmak üzere Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi’mizin her üyesine, tüm partili yoldaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.

Burada gördüğünüz tablo, İzmir'în geleceğidir

Bugün burada İzmir’e hizmet etmek için heyecan ve heves dolu, birbirinden yetenekli, pırıl pırıl 30 arkadaşımla bir yola çıkıyoruz.Bu yolda, onlarla birlikte olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum.

Burada gördüğünüz tablo, İzmir’in geleceğidir sevgili yoldaşlarım. Arkadaşlarımla kentimizin parlak geleceğini birlikte yazmak için hazırız.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin izinde, İzmir’i hak ettiği yere birlikte çıkaracağız.Bayrağı bizlere devredecek olan görevdeki tüm belediye başkanlarımıza, zor şartlarda vermiş oldukları başarılı hizmetler için huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

Herkesin şunu bilmesini istiyorum: Cumhuriyet Halk Partisi köklerine ve kuruluş ilkelerine  bağlılığından ödün vermez. Ancak gerektiğinde halkının beklentilerini karşılamak için kendini yenilemeyi, değiştirmeyi bilir. İzmir için Türkiye için partimiz değişir ama hiçbirimiz İzmir’i hiçbir şeye değişmeyiz.Bugün İzmir’in çıkarlarını, İzmir’in önceliklerini, vatandaşlarımızın haklarını, adaleti korumak için mücadele etmenin zamanıdır.

Gerek seçim dönemi boyunca, gerekse seçimden sonra örgütümüzle hep beraber çalışacağız ve hep beraber başaracağız.İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 30 ilçe belediyesini, Cumhuriyetimizin 100. yılından yeni çıkmış ülkemize, bir umut ışığı olarak armağan edeceğiz.

İzmir'de 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan CHP, aday tanıtım törenini Karşıyaka Mustafa Kemal Spor Salonu'nda büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi.

İzmir'i alamayacaklar

Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir’de, modern, özgür, birbirine saygı ve sevgi dolu bir yaşam tarzının, demokrasinin, eşitliğin, adaletin teminatıdır. İzmir, nefret dilinden, parmak sallayan siyasetten her zaman uzak durmuştur.Şunu kimse unutmasın; İzmir’i siyasi dillerinde küçümseyen, ayrıştıran, bölen, öfkeli dile İzmirli’nin tertemiz oyları gitmez.İzmirliler, kendilerine şirin gözükmek için kılıktan kılığa girmeye çalışanları da çok kolay tanır.Özünde rant ve yağma olan, gerçekçi olmayan projelerle insanlarımızın ağzına bir parça bal çalmaya çalışanlara da gerekli cevabı her zaman vermiştir, yine verir.Artık anlamaları lazım ki İzmir’i hiçbir zaman alamayacaklar. Göreve geldiğimizde sevgiyi, güveni, aklı egemen kılacağız.Hesap vereceğiz, şeffaf olacağız.Kimseyi ayrıştırmadan, ‘önce insan’ diyerek kentin her mahallesinde hizmet üreteceğiz. Bitmeyecek bir hizmet aşkıyla tüm hemşehrilerimizin her sorununa ve her ihtiyacına koşacağız. Birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik tohumlarını daha çok ekip, daha bol sulayacağız.İzmir’i durdurmaya, istismar etmeye çalışanlara karşı, mutluluğun, özgürlüğün, kardeşliğin başkenti olacağız.Bu partinin her kademesinde alın teri döken, emek harcayan değerli yoldaşlarım!Biz, akla ve bilime dayalı,  yenilikçi yöntemlerle, liyakate dayalı görevlendirmelerle, tüm sosyal demokrat değerleri sahiplenerek, aynı zamanda çevreci ve kalkınmacı belediyecilik anlayışlarımızı uygulamaya koyarak İzmir’de yeni bir hikaye yazmak istiyoruz.

Sizlere şu çağrıyı yapmak istiyorum;Gelin, bu hikayeyi birlikte yazalım. Omuz omuza, kol kola, yürek yüreğe bir beş yıl yaşayalım. Daha güçlü, daha huzurlu, daha üretken, daha dirençli, daha özgür, daha mutlu bir İzmir’i birlikte kuralım.Şehrimize duyduğumuz sevgiyle,  halkımıza duyduğumuz saygıyla, Cumhuriyetimize duyduğumuz inançla, Atatürk’ümüzden Al Bayrağımızdan aldığımız güçle hep birlikte, durmaksızın, daha ileriye…

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar