Gelişmeler

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Genç İstihdamını Önemsiyor: Bağımsız Gazetecilik ve Genç İstihdamı Vurgusu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) olarak CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duydu.

“GENÇ İSTİHDAMINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ağırlamaktan kıvanç duyduklarını dile getiren İGC Başkanı Dilek Gappi, Osmanlı Dönemi’nde ilk gazetenin İstanbul’da kurulsa da en etkin yerel basının İzmir’de olduğunu, 1800-1950 yılları arasında 500 gazete ve derginin İzmir’de çıktığını, İzmir’in Hasan Tahsin’in kenti olduğunu vurguladı. Bu nedenle İzmir basınında bağımsız gazetecilik mücadelesinin çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Gappi, hiçbir zaman bağımsız ve belgeli gazetecilik anlayışından taviz vermediklerini, istihdamı ve özellikle genç istihdamını çok önemsediklerini dile getirdi.

“MODEL OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İzmir’de gençlerin kentte kalması için çaba harcadıklarını, model oluşturmaya çalıştıklarını, Uluslararası Basın Merkezi’nin de bu modellerden bir tanesi olduğunu dile getiren Başkan Gappi, “Amacımız meslektaşlarımızın özellikle İletişim Fakültesi’nde mezun olan meslektaşlarımızın tecrübe kazanmasını sağlamak. Son 20 yılda Türk basını olarak ciddi sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. İstihdam açısından da sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Türk medyası elinden şekillendirilmeye çalışılan bir toplum var. O nedenle duruşumuzu net bir şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Çağdaş, dijitalleşmeye yatkın meslektaşların sayısının artması gerektiğini söyleyen Başkan Gappi, iş arama sürecinde olan meslektaşlara da kucak açmaya çalıştıklarını, Türk basınının her zaman zorlu yollardan geçebileceğini ancak bu süreçte birbirine destek olarak değişimi gerçekleştirebileceklerini, mücadele vermekten de vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

“İGC’NİN VARLIĞI SON DERECE ÖNEMLİ”

Gazetecilerin ve basın meslek örgütlerinin çok önemli olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, örgütlerin sadece gazetecilerin hak ve menfaatlerini değil, aynı zamanda kamunun hak ve menfaatlerini de koruduklarını söyledi. Özel, son dönemlerde yaşanan bütün sıkıntılara rağmen İGC’nin özgür ve bağımsız bir şekilde gazetecilik mesleğini yapmasının halkın haber alma hakkının ve doğruları öğrenme hakkının teminatını olduğunu dile getirdi. 

İzmir'de dijital habercilik üzerinden yerel seçimlerin ciddi şekilde yönlendirilmeye çalışıldığı bir sürecin yaşandığını söyleyen Özel, İGC gibi yazılı kurallara, ilkelere, ahlaka ve öz birikime sahip kurumların varlığının son derece önemli olduğunu ifade etti.

“UYUM VE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞACAĞIZ”

1 Nisan günü adaylarının tamamının göreve geldiği ve İGC ile uyum ve iş birliği içinde çalıştıkları bir süreci hep beraber yaşayacaklarını söyleyen Özel, gazetecilik mesleğini yapan, geçinmek için, hayata tutunmak için mesleğinden taviz vermeyen tüm üyeleri saygıyla selamladığını, bundan sonra da hep birlikte olmayı ümit ettiklerini, İGC’yi Ankara’da da ağırlamak istediklerini belirtti.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar