Gelişmeler

Kendileri için oy kullanamayacak belediye başkan adayları

CHP’nin İzmir’de gösterdiği bazı adayların seçmen kütüklerinin farklı ilçelerde olması sebebiyle kendileri için oy kullanamayacak olmaları tartışma konusu oldu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye ve ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından 1 hafta geçti ama kentte tartışmalar devam ediyor. Son olarak Çiğli’de aday gösterilen Uygar Yıldırım’ın bir sonraki Parti Meclisi toplantısında değiştirilmesinin yankıları sürerken; şimdi de bazı adayların; aday adaylığı başvurusu yaptığı yerden değil de başka ilçelerden aday gösterilmesi; seçmen kütüklerinin farklı ilçelerde olması nedeniyle kendileri için oy kullanamayacak olmaları bir başka tartışmasının fitilini ateşledi. 

İzmir’de aday adayı olduğu yerden değil de başka ilçelerden aday gösterilen ve kendileri için oy kullanamayacak isimler şu şekilde: Lal Denizli-Çeşme (Urla’da ikamet ettiği için), Nurşen Balcı-Karaburun (Karşıyaka’da ikamet ettiği için), Mustafa Günay-Güzelbahçe (Urla’da ikamet ettiği için) ve Helil İnay Kınay-Karabağlar (Bornova’da ikamet ettiği için). Öte yandan bu ilçelerde belediye başkanları ve ilçe örgütleri ‘ithal aday’ istemedikleri için geçtiğimiz hafta kararı eleştirmişti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve MYK’nin Çiğli örneğinde olduğu gibi bazı ilçelerde değişikliğe gidip gitmeyeceği merak konusu olurken; partinin ilçelerdeki örgüt tabanında yer alan birçok ismin de sosyal medya hesapları üzerinden listelere olan tepkisi devam ediyor.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar