Gelişmeler

Seçimlerde üniversite öğrencileri nasıl oy kullanacak?

Üniversite öğrencilerinin oy kullanma ikilemi

Yaşanan büyük deprem felaketinin ardından üniversitelerin kapatılmasıyla memleketlerine dönen öğrencilerin seçimlerde oy kullanmasıyla ilgili nasıl bir yöntem izleneceği tartışma konusu oldu. Türkiye’yi sarsan büyük deprem felaketinin ardından depremden etkilenen vatandaşların barınma sorununu gidermek için üniversite yurtları kullanılacağı açıklanınca, üniversitelerde uzaktan eğitime geçmişti. Ancak son dönem gelen bilgilere göre depremzedelerin çoğu artık üniversite yurtlarında kalmıyor. Yetkililerin üniversitelerin yeniden açılabileceğine yönelik açıklamalarının ardından yeni bir sorunun ortaya çıktığını söyleyen Siyaset Bilimci, CHP İzmir Milletvekili Aday Adayı Şener Akdemir,Nisan ayında üniversitelerin açılması halinde üniversite öğrencilerinin nerede oy kullanacağı belirsiz olduğunu vurguladı.

“ÖĞRENCİLERİN OY KULLANMASI İÇİN TAŞIMA YAPILAMAZ”

Seçmen listelerinin 2 Nisan’da askıdan ineceğini dile getiren Akdemir, “Üniversiteler açılsa da açılmasa da üniversite öğrencilerin oy kullanmasıyla ilgili soru işaretleri bulunuyor. Örneğin; İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kayıtlı olan bir öğrenci oy kullanmak için seçmen kaydını memleketine aldıysa ve üniversiteler açılırsa bu öğrenci nasıl oy kullanacak? Kaydını almadıysa üniversiteler açılmazsa öğrenci kendi memleketinde de oy kullanamayacak. Öğrencilerin oy kullanması için taşıma yapılamayacağına göre, bu durumun giderilmesi gerekiyor. Üniversite öğrencilerini hem üniversiteleri sürekli kapatıp açarak zor durumda bırakıyorlar hem de ülkenin geleceği için kritik bir seçimde oy kullanmalarının önüne geçecek hareketler yapılıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Z KUŞAĞI SEÇİMİN KADERİNİ ETKİLER”

Gençlerin oy kullanmasındaki belirsizliğin sebebinin YÖK olduğunu vurgulayan Akdemir, “YÖK Başkanı Erol Özvar, ‘üniversitelerin açılmasıyla ilgili Nisan ayı başında yeni bir değerlendirme yapacaklarını ve hibrit eğitimin söz konusu olabileceğini’ söyledi. Ancak 2 Nisan’da seçmen listeleri askıdan inecek ve kesinleşecek. Bu belirsiz durum gençlerin, özellikle Z kuşağının oy kullanma yerlerinde belirsizlik yaratacak. Bu belirsizlik seçimlerin akıbetini etkileyecek düzeydedir. YÖK’ün üniversitelerin açılması hususunu bir an önce karara bağlaması gerekmektedir” dedi.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar