Gelişmeler

Serbest bırakılmayan TİP'li Can Atalay'dan tepki: "Meclis benim cezaevim"

Atalay, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğü için endişe duyarak Anayasa Mahkemesinin verdiği kararların uygulanması beklendiği halde uygulanmadı" dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Davası kapsamında Silivri Cezaevi'nde bulunan ve Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararına rağmen serbest bırakılmayan milletvekili olarak dikkat çekiyor. Atalay, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararı uygulamamasına yönelik tepkisini avukatları aracılığıyla paylaştı.

"Demokrasi ve Hukuk Üstünlüğüne Vurgu"

Atalay, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının uygulanmamasına ilişkin, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğü için endişe duyarak Anayasa Mahkemesinin verdiği kararların uygulanması beklendiği halde uygulanmadı" dedi. Atalay, Anayasa Mahkemesi kararlarının demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti için kritik olduğunu vurgulayarak, "Anayasa Mahkemesi kararları hakkımda verilmiş olsa dahi; sahip çıkılması gereken demokrasidir, insan haklarıdır, hukuk devletinin ve hukukun üstünlüğüdür" ifadelerini kullandı.

"Meclis Cezaevim, Engellere Karşı Duruşumuz Net"

20 metrekarelik hücresinden çıkıp Meclis'te yemin etmenin ve siyaset yapmanın engellendiğini belirten Atalay, "Artık benim için Türkiye Büyük Millet Meclisi burasıdır, cezaevidir, bu hücredir. Dün olduğu gibi bugün de Anayasa’nın uygulanmasını savunuyorum. Hukukun egemen olması için başta Hataylılar olmak üzere hepimiz için mücadele vermeye devam ediyorum, sürdüreceğim" dedi.

"Mücadele ve Dayanışma Çağrısı"

Atalay, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne vurgu yaparak, "Keyfiliğin sonucu otoriterlik. Cumhuriyetimiz, demokratik hukuk devletinin kurallarıyla daha da ileri taşınabilir. Yolumuzdan dönmeyeceğiz. Yöneticilerin keyfiliğine, hukuksuzluğuna karşı çıkan bütün yurttaşlarımızı, yan yana duruşumuz ve dayanışmamız kurtaracaktır. Mücadele ve dayanışmayı sürdürmeye devam etmenin zamanıdır" şeklinde çağrıda bulundu.

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar