Gelişmeler

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne mezarlık tahsisi onaylandı

İzmir'de uzun süredir gündemde olan mezarlık sorunu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın sosyal medya paylaşımıyla bir kez daha gündeme geldi.

İzmir’de kangren haline gelen mezarlık sorunu ile ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e de yüklenen Dağ, “Geçmişte birçok projede, bugün de mezarlık konusunda olduğu gibi; İzmir’in ihtiyaçları doğrultusunda İzmirli hemşehrilerimizin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İzmir’de en fazla tartışmalara neden konuların başında mezarlık sorunu gelmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Meclis oturumunda da gündeme gelen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de AK Partili isimlere çağrıda bulunduğu gündem maddesi ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı.

Soyer’in ‘yer tahsis etmiyorlar’ eleştirilerinin odağına gelen mezarlık konusu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ Güzelbahçe  Yaka Köyü’ndeki 9 taşınmaz ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın aldığı kararı paylaştı.

Tunç Soyer’e de eleştirilerini yönelten Dağ, gerekli desteğin İzmirliler için verildiği vurguladı. Dağ paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

“Mezarlıklar konusundaki sıkıntılar bir süredir İzmir’imizin gündem maddelerinden biriydi.Mezarlık ile ilgili tüm sorumluluklar belediyeye ait olmasına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi ısrarla hazine arazisini talep etmiş ve sorumluluğu hükümete atmaya çalışmıştır.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer’in bu konuda hükümetimize yaptığı çağrı üzerine hükümet olarak gerekli desteği “hemşehrilerimiz için” vereceğimizi belirtmiştik. Fakat Sayın Soyer, bu önemli husus için yetkili makamlarla görüşmeler yapmak yerine sadece bir yazı yazmakla yetinmiş, İzmirlilerin taleplerini “hafife” aldığını bir kez daha göstermiştir.

Biz ise ilgili yazının ardından söz verdiğimiz gibi hemşerilerimizin önemli bir talebi olan bu konunun bizzat takipçisi olduk.  Geldiğimiz noktada; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Güzelbahçe Yaka Köyü’ndeki hazine arazisi olan bölgenin mezarlık olarak kendilerine tahsis edilmesi” talebi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Geçmişte birçok projede, bugün de mezarlık konusunda olduğu gibi; İzmir’in ihtiyaçları doğrultusunda İzmirli hemşehrilerimizin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar