Gelişmeler

İzmir’de toplu taşıma ücretlerine rekor bir zam geldi! Vatandaşlar duruma isyan etti

Benzine gelen rekor zam gelmesi İzmir’de toplu taşımayı da vurdu. Bu zamları vatandaşlardan da isyan geldi.

Benzine gelen rekor zam gelmesi İzmir’de toplu taşımayı da vurdu. Bu zamları vatandaşlardan da isyan geldi. Seçimlerin sonuçlanmasının ardından fiyatların düşmesi beklenirken her şey oldukça yüksek zam geldi. Peki İzmir’de toplu taşıma ücretleri ne kadar oldu?

Toplu taşıma ücretleri vatandaşı oldukça yakından ilgilendiren bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Normal şartlarda yılda bir kez azami bir şekilde zam gelirken son zamanlarda yaşanan yüksek zamlar nedeniyle toplu taşıma ücretleri de etkilendi. Vatandaş ise bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar fazladan gelmesine isyanda bulundu. Konu hakkında açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni fiyatları da duyurdu. Şimdi İzmir’de toplu taşımaya gelen zamları hakkında merak edilen her şey haberimizin devamında sizlerle...

Yüksek zamlar vatandaşı etkiledi

İzmir'de toplu taşıma ücretlerine yeniden bir zam geldi. Yapılan zammın nedeni son zamanlarda akaryakıta gelen yüksek fiyat artışları oldu. Bu kadar fazla fiyat artışı olması toplu taşımayı da maalesef etkiledi. Bundan dolayı İzmir’de toplu ulaşıma ve minibüslere %48 oranında zam geldi. Bu kadar fazla fiyat artışına ise vatandaş tepki gösterdi. Nereye kadar bu zamların süreceği ise merak konusu oldu. Bazı vatandaşlara yöneltilen sorularda sorunun zamda değil hangi oranda yapıldığı cevapları geldi. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi de açıklamalarda bulundu. Artık güncel fiyat listesinin giderlerin çok altında kaldığından dolayı zam yapıldığı belediye tarafından açıklandı.

Yeni toplu taşıma ücretleri ne kadar oldu?

İzmir'de toplu taşımaya %48 oranında zam gelince yeni fiyat listesi de ortaya çıktı. Bu durumda güncel fiyat listesi şu şekilde olacak;
•    8,78 TL Olan tam biniş bileti, ilk biniş için artık 13 TL olacak. Bunun yanında tam 1.000 işlerde ilk aktarmaya 6,5 TL alınırken üçüncü ve daha sonraki aktarmalar için 3,26 TL amaca.
•    Daha önce 3 TL olan öğrenci biniş bileti 5,14 TL’ye yükseldi.
•    60 yaş için ilk biniş bileti 11,50 TL olurken birinci aktarma bedeli 5,76 TL oldu. Bu yaş grubu için ikinci ve daha sonraki aktarmalar da 2,88 TL ücret alımı yapılacak.
•    Halk taşıtları için tam ücret 6,5 TL olurken birinci aktarma bedeli ise 3,25 TL oldu.
•    Halk taşıtlarında öğrenci bileti 2,5 TL olurken birinci aktarma bedeli ise 1,63 TL olarak belirlendi.
•    Minibüs ücreti indi bindi için 15 TL oldu. Mesafeye göre ücretler ise 19, 22, ve 25 TL arasında değişiklik gösteriyor.
 

Onurcan Kurtay
Onurcan Kurtay [email protected]
Yorum yapmak için tıklayınız 0
Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
Yorumlar